Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Podologia dziecięca jest w Polsce młodą rozwijającą się dziedziną medycyny. Okazuje się, że podolog może pomóc w bardzo wielu problemach dziecięcych stóp. Aby poprawić świadomość rodziców, poniżej przedstawiono najczęstsze stany, które warto skonsultować z podologiem.  Wiele wątpliwości dotyczących zdrowia i rozwoju stóp naszych małych pociech może zostać rozwianych w gabinecie podologicznym.

Kurzajki (brodawki wirusowe)

Kurzajki często występują u dzieci z osłabionym układem immunologicznym. Pojawienie się kurzajki na stopie jest objawem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus). Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt lub przez przedmioty, np. wspólne zabawki w przedszkolu. Brodawki bardzo często przypominają zwykłe zgrubienia skóry (odciski). Podolog jest w stanie rozróżnić obie zmiany, a w przypadku rozpoznania brodawki wirusowej zaproponuje odpowiednie leczenie, np. stosowanie specjalnych preparatów leczniczych czy wymrażanie kurzajek.

Wrastające paznokcie

W przypadku zaczerwienienia tkanek z boku paznokcia dziecko może mieć problem w wrastającym paznokciem. Wrastające paznokcie u dzieci najczęściej wynikają z nieprawidłowego obcinania paznokci przez rodziców. Rzadziej przyczyną jest chodzenie w zbyt ciasnych butach, z których dziecko już dawno wyrosło. Podolog przekaże wskazówki dotyczące pielęgnacji i skracania paznokci. Jeśli będzie to konieczne, podolog bezboleśnie przywróci płytce paznokciowej prawidłowy kierunek wzrostu.

Odciski, zrogowacenia skóry

Odciski na stopach dziecka świadczą o nieprawidłowym rozkładzie obciążeń pod stopami. Może być to związane z niewykrytymi wadami stóp. W przypadku nawracających odcisków warto zabrać dziecko do podologa, który sprawdzi czy dziecko przetacza stopę w sposób prawidłowy.

Grzybica paznokci u nóg

Grzybica paznokci u nóg może występować również u dzieci. Częste wizyty na basenie, chodzenie boso po sali zabaw czy kontakt z mokrym piaskiem w piaskownicy zwiększają ryzyko zakażenia grzybicą. Warto regularnie kontrolować stan skóry i paznokci swojej pociechy. Łuszczenie, swędzenie skóry czy zmiana koloru paznokcia są wskazaniem do konsultacji podologicznej.

Czy moje dziecko ma płaskostopie?

Wielu rodziców zastanawia się, czy stopy ich dzieci rozwijają się prawidłowo. Doświadczony podolog rozwieje wątpliwości, tj. określi, czy płaskostopie jest fizjologiczne czy może istnieją powody, dla których dziecko powinno zostać skierowane do ortopedy dziecięcego. Gdy istnieją wyraźne wskazania, podolog może wykonać wkładki ortopedyczne, które nie zaburzą naturalnego rozwoju stopy, a odciążą nadmiernie rozciągnięte więzadła.

Jakie buty dla dziecka?

W jakich butach powinno chodzić moje dziecko – to bardzo często zadawane pytanie przez rodziców. W zależności od wieku dziecka, ewentualnych problemów ze stopami oraz pory roku, podolog doradzi określony rodzaj obuwia.

Skręcanie nóg do środka, chód na palcach

Nieprawidłowy chód może wynikać z różnych przyczyn, np. złych nawyków ruchowych, wad postawy ciała, dysplazji stawów biodrowych, osłabienia mięśni, zaburzeń napięcia mięśniowego czy wad wrodzonych układu kostno-szkieletowego. Podolog podpowie, co może być normą w danym wieku, a kiedy dziecko powinno zostać skonsultowane przez fizjoterapeutę, neurologa czy ortopedę.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line