Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Ultrasonografia to nieinwazyjne badanie diagnostyczne i jedno z podstawowych badań obrazowych. Opiera się na falach ultradźwiękowych, których źródłem jest głowica ultrasonografu. Na podstawie fal odbijanych przez badane narządy i okolice, tworzy się obraz diagnostyczny. Dzięki badaniu USG można ocenić wielkość i kształt badanych narządów oraz wykryć nieprawidłowości (np. wysięki, torbiele, guzy). Ultrasonografia jest szeroko wykorzystywana w medycynie, a ponieważ jest praktycznie bezbolesna, dokładna i całkowicie bezpieczna, może być również stosowana u kobiet ciężarnych i dzieci.

U nas wykonasz badanie USG:

 • jamy brzusznej;
 • tarczycy;
 • węzłów chłonnych;
 • ślinianek;
 • szyi;
 • barku, ręki, łokcia, nadgarstka;
 • biodra, kolana, stawu skokowego, stopy;
 • mięśni kończyny dolnej;
 • ścięgna Achillesa;
 • doppler kończyn górnych, dolnych oraz tętnic szyjnych i kręgowych.

Większość badań USG nie wymaga przygotowania. W przypadku USG jamy brzusznej warto dzień wcześniej zastosować lekkostrawną dietę i powstrzymać się od pokarmów wzdymających, a na badanie najlepiej stawić się na czczo (6- 8 godzin od ostatniego posiłku). Odradza się również palenie tytoniu i żucie gumy.

Badanie ultrasonograficzne odbywa się najczęściej w pozycji leżącej. Pacjent musi odsłonić cześć ciała do badania, na którą lekarz nakłada żel ułatwiający przepływ fal ultrasonograficznych. Przykładając głowicę do ciała pacjenta, lekarz uzyskuje na ekranie obraz diagnostyczny. Badanie wraz z przygotowaniem i opisem trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Ultrasonografia ortopedyczna

Zastosowanie ultrasonografii w ortopedii i traumatologii umożliwia dokładną diagnostykę, również wtedy, gdy niezbędne jest zobrazowanie tkanek w ruchu. Często stanowi samodzielną metodę diagnostyczną, ale może też być uzupełnieniem innych badań. Umożliwia wykonanie precyzyjnych, drobnych zabiegów np. pobranie płynu stawowego czy punkcję krwiaka.

Współczesne aparaty ultrasonograficzne umożliwiają bardzo dokładne zobrazowanie tkanek miękkich i zarysów kości, dlatego mają bardzo duży potencjał diagnostyczny. W niektórych przypadkach ich dokładność może być porównywalna z dokładnością rezonansu magnetycznego.

Precyzyjna diagnostyka przy pomocy ultrasonografii

Najnowocześniejsze aparaty ultrasonograficzne, jakie mają do dyspozycji lekarze, umożliwiają uzyskanie precyzyjnego obrazu tkanek miękkich i zarysów kostnych układu ruchu. Zdarza się, że postawienie diagnozy wymaga przeprowadzenia badania w czasie ruchu, bo tylko wtedy widoczny jest problem pacjenta (badanie dynamiczne). W takim przypadku USG jest lepszym wyborem niż rezonans magnetyczny, ponieważ pozwala uzyskać precyzyjniejszy wynik badania. Współczesne aparaty USG stosowane są nie tylko w celach diagnostycznych, ale również przy leczeniu uszkodzeń w tkankach.

Iniekcje przy wykorzystaniu ultrasonografii

Czasami leczenie schorzeń opiera się na podaniu leku w miejsce objęte zmianami chorobowymi. W takim przypadku precyzja jest niezwykle ważna, ponieważ błąd może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych lub farmaceutyk może nie zadziałać, jeśli nie zostanie podany bezpośrednio do zmienionej chorobowo tkanki. Aparat ultrasonograficzny umożliwia zobrazowanie tkanek miękkich i precyzyjne zaaplikowanie leku w miejsce docelowe (np. w uszkodzony mięsień, więzadło, ścięgno, kaletkę podbarkową, itp.). Ultrasonografia wykorzystywana jest również przy terapii osoczem bogatopłytkowym.

USG umożliwia także monitorowanie w czasie rzeczywistym innych małoinwazyjnych zabiegów ortopedycznych (np. punkcja stawu, cysty, itp.).

Sonochirurgia

Pojęcie ultrasonografii interwencyjnej (sonochirurgii) odnosi się do metody leczenia chorób układu ruchu, zarówno stanów zapalnych, jak i uszkodzeń i zmian zwyrodnieniowych.  Są to małoinwazyjne zabiegi przy użyciu narzędzi endoskopowych, które wymagają stałego monitorowania za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Lekarz przeprowadzający zabieg musi mieć wysokie kwalifikacji w zakresie stosowania technik endoskopowych, a także specjalizację z diagnostyki obrazowej. Największą zaletą sonochirurgii jest precyzja, bezpieczeństwo i nieduża inwazyjność zabiegu. Przy zastosowaniu tej metody przeprowadza się np.:

 • suche igłowanie;
 • punkcje torbieli, ganglionów;
 • płukanie zwapnień;
 • podanie blokad dostawowych;
 • precyzyjne iniekcje leków;
 • podawanie osocza bogatopłytkowego.
Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
Rejestracja on-line