Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób zwyrodnieniowych, zapalnych i metabolicznych występujących w układzie kostno- stawowym.
Reumatolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem schorzeń reumatycznych wynikających zarówno z degradacji tkanek związanych z wiekiem, jak i tych o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym.
Na konsultację do reumatologa kierowany jest pacjent, u którego występują niepokojące dolegliwości dotyczące kości i stawów, takie jak:
- sztywność stawów i problemy z poruszaniem;
- ból, opuchlizna, zniekształcenia i obrzęki stawów;
- pogarszająca się sprawność;
- problem z chwytaniem i utrzymaniem różnych przedmiotów;
- złe samopoczucie, bóle i ogólny dyskomfort pojawiający się w układzie kostno- stawowym;
- zaczerwienienie i ciepłota występująca w okolicy stawów
- gorączka lub stany podgorączkowe.
Nie bagatelizuj tych objawów, ponieważ pewne choroby reumatologiczne mogą zaatakować narządy wewnętrzne, co może stanowić zagrożenie dla życia!
W trakcie wizyty lekarz przeprowadza badanie układu ruchu. Często już sam widok zmienionych chorobowo stawów lub obserwacja sposobu poruszania się pacjenta, może przybliżyć specjalistę do postawienia diagnozy. Czasami konieczne są dodatkowe badania diagnostyczne.
Do najczęstszych chorób rozpoznawanych i leczonych przez reumatologa zalicza się np.:
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- łuszczycowe zapalenie stawów;
- chorobę Bechterewa;
- fibromialgię;
- dnę moczanową;
- toczeń układowy;
- gorączkę reumatyczną;
- sarkoidozę.
Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania, ustania dolegliwości lub zahamowania postępu choroby.
O czym należy pamiętać przed wizytą u reumatologa?
W przypadku pierwszej wizyty należy mieć ze sobą wyniki ewentualnych przeprowadzonych badań dotyczących zgłaszanych dolegliwości. Jeśli pacjent leczył się już reumatologicznie ważne, żeby zabrał na wizytę całą dokumentację dotychczasowego leczenia. Zawsze warto również przygotować wcześniej listę pytań i zagadnień do omówienia z reumatologiem.