Diabetologia to dziedzina medycyny zajmuj膮ca si臋 rozpoznawaniem i leczeniem zaburze艅 gospodarki cukrowej w organizmie cz艂owieka.
Diabetolog jest lekarzem specjalist膮 zajmuj膮cym si臋 diagnostyk膮 i leczeniem wszystkich typ贸w cukrzycy, stan贸w przedcukrzycowych, insulinooporno艣ci oraz ich powik艂a艅 i konsekwencji.
Na konsultacj臋 do diabetologa powinien zosta膰 skierowany pacjent, u kt贸rego pojawi艂y si臋 nieprawid艂owo艣ci w rutynowym badaniu poziomu cukru. Nieprawid艂owo艣ci mog膮 dotyczy膰 zar贸wno warto艣ci poni偶ej, jak i powy偶ej norm laboratoryjnych. Przyjmuje si臋, 偶e normy st臋偶enia cukru we krwi wynosz膮 na czczo od 70 do 99 mg/dl. Warto raz w roku dokonywa膰 pomiaru, szczeg贸lnie je艣li dotycz膮 Ci臋 poni偶sze objawy:
- zm臋czenie i senno艣膰;
- napady niepohamowanego apetytu;
- wzmo偶one pragnienie i cz臋stomocz;
- cz臋ste infekcje intymne i sk贸rne;
- trudno goj膮ce si臋 skaleczenia;
- nocne skurcze 艂ydek.
Cukrzyca nale偶y do chor贸b przewlek艂ych. Przyczyn膮 jej wyst臋powania jest zaburzenie wydzielania insuliny lub niew艂a艣ciwa reakcja organizmu na jej pojawienie si臋 w krwiobiegu. Ze wzgl臋du na pod艂o偶e i mechanizm powstawania wyr贸偶nia si臋 cukrzyc臋 typu 1 lub 2 i cukrzyc臋 ci膮偶ow膮.
Cukrzyca typu 1, inaczej insulinozale偶na, jest chorob膮 autoimmunologiczn膮 doprowadzaj膮c膮 do uszkodze艅 kom贸rek trzustki i niemo偶no艣ci wydzielania wystarczaj膮cej ilo艣ci insuliny. Ten typ choroby dotyczy najcz臋艣ciej ludzi m艂odych (r贸wnie偶 dzieci) i zwi膮zany jest z konieczno艣ci膮 przyjmowania insuliny w zastrzykach.
Cukrzyca typu 2 dotyczy najcz臋艣ciej os贸b starszych. Ryzyko zachorowania zwi臋ksza oty艂o艣膰, brak ruchu i nieprawid艂owa dieta. Ten rodzaj cukrzycy wi膮偶e si臋 z konieczno艣ci膮 przyjmowania lek贸w doustnych. W przypadku pacjent贸w niewprowadzaj膮cych zmian w trybie 偶ycia i dotychczasowej diecie, a tak偶e w dalszym ci膮gu nieprzyk艂adaj膮cych si臋 do redukcji wagi, z czasem leczenie doustne jest niewystarczaj膮ce i niezb臋dne s膮 zastrzyki z insulin膮.
Cukrzycy powinni znajdowa膰 si臋 pod sta艂膮 opiek膮 diabetologa, poniewa偶 nieleczona choroba wi膮偶e si臋 z du偶ym ryzykiem wyst膮pienia niewydolno艣ci nerek, utraty wzroku, zaburze艅 w uk艂adzie kr膮偶enia, konieczno艣ci przeprowadzenia amputacji ko艅czyn dolnych, zawa艂u i udaru.
Opr贸cz os贸b ze zdiagnozowan膮 cukrzyc膮, w艣r贸d pacjent贸w diabetolog贸w mo偶emy dodatkowo wyr贸偶ni膰:
- osoby z zaburzeniami poziomu cukru niechoruj膮ce na cukrzyc臋;
- kobiety w ci膮偶y, u kt贸rych pomiar cukru wykaza艂 wyst臋powanie nieprawid艂owo艣ci;
- osoby przed zabiegiem operacyjnym, u kt贸rych wyst膮pi艂y nieprawid艂owo艣ci w badaniu poziomu cukru.
Dzi臋ki opiece diabetologa wsp贸艂pracuj膮cego z dietetykiem pacjent mo偶e liczy膰 na dobranie odpowiedniej diety umo偶liwiaj膮cej redukcj臋 masy cia艂a, a w niekt贸rych przypadkach r贸wnie偶 redukcj臋 ilo艣ci przyjmowanych lek贸w. Zmiana trybu 偶ycia i przyzwyczaje艅 偶ywieniowych nie wyeliminuje ca艂kowicie problemu, ale mo偶e ograniczy膰 ryzyko zachorowania na cukrzyc臋, post臋pu choroby lub jej gro藕nych powik艂a艅.
O czym nale偶y pami臋ta膰 przed wizyt膮 u diabetologa?
W przypadku kontynuowania leczenia lub przeprowadzania wcze艣niejszych bada艅 dotycz膮cych zg艂aszanych dolegliwo艣ci nale偶y zabra膰 na wizyt臋 u diabetologa ca艂膮 dokumentacj臋 medyczn膮. Warto r贸wnie偶 przygotowa膰 informacje dotycz膮ce zmian masy cia艂a, ci艣nienia t臋tniczego, objaw贸w i chor贸b wsp贸艂istniej膮cych oraz posiada膰 wykaz przyjmowanych lek贸w. Wa偶ne s膮 r贸wnie偶 aktualne wyniki przeprowadzanych kontroli poziomu cukru we krwi.