Efekt leczenia zależy nie tylko od zastosowanych leków lub zabiegów, często jego nieodłącznym elementem jest fizjoterapia. Jest to dziedzina współczesnej medycyny klinicznej i w dosłownym tłumaczeniu oznacza leczenie naturalne (z grec. physis – natura, przyroda; therapeia – leczenie). W fizjoterapii dąży się do przywrócenia stanu fizjologicznej równowagi poprzez leczenie opierające się na formach energii występujących w przyrodzie, takich jak:
- światło (światłolecznictwo – promieniowanie podczerwone, widzialne i nadfioletowe);
- temperatura (termoterapia – zimnolecznictwo i ciepłolecznictwo);
- bodźce mechaniczne (masaż leczniczy);
- bodźce kinetyczne (kinezyterapia – ruch);
- bodźce elektryczne (elektroterapia – prąd stały i prądy impulsowe);
- bodźce chemiczne (naturalne surowce lecznicze – kamienie, sole).
Fizjoterapia może być wykorzystywana w terapii ortopedycznej, pourazowej, neurologicznej, przeciwbólowej oraz w korekcjach wad postawy.
Cele fizjoterapii
Bez względu na to, czy jest to jedyna metoda leczenia, uzupełnienie innych terapii (np. farmakologicznej lub leczenia operacyjnego), ogólnym celem fizjoterapii jest przywrócenie człowiekowi sprawności, komfortu życia i dobrego stanu psychicznego poprzez likwidację szkód wyrządzonych przez chorobę. Fizjoterapia jest szeroko stosowaną metodą leczenia wielu dolegliwości. Wśród jej głównych założeń można wyróżnić:
- poprawę lub odzyskanie sprawności fizycznej pacjenta;
- zwalczanie dolegliwości bólowych;
- korygowanie wad postawy;
- zmniejszanie ryzyka nawrotów niektórych dolegliwości, chorób i powikłań;
- poprawę funkcjonowania układu nerwowego, oddechowego i krwionośnego;
- zapobieganie powstawaniu odleżyn;
- poprawę funkcjonowania osób niepełnosprawnych.
O czym należy pamiętać przed wizytą u fizjoterapeuty?
Na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą skierowanie, dokumentację wykonanych badań obrazowych (np. USG, RTG) oraz ewentualnie kartę informacyjną z leczenia szpitalnego. Warto również zabrać ze sobą strój sportowy. To zalecenie dotyczy szczególnie kinezyterapii.