Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Co to jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci stóp - to choroba najczęściej wywołana dermatofitami, rzadziej drożdżakami lub pleśniakami. Zainfekowane płytki paznokci mają charakterystyczne jasnoźółtawe bądź brunatne zabarwienie. Stają się kruche i łamliwe. Grzybica paznokci w początkowym stadium rozwija się na jednym paznokciu, jednak stopniowo może zakazić pozostałe płytki paznokci. Infekcja grzybicza częściej dotyka osób starszych niż młodych, oraz częściej występuje na paznokciach stóp niż dłoni.

Dlaczego należy leczyć grzybicę?

Brak odpowiedniego rozpoznania lub zaniedbanie problemu grzybicy stóp prowadzi do pogorszenia stanu paznokci i wtórnych powikłań. Skutkami nieleczonej grzybicy są między innymi zakażenia bakteryjne, które zwiększają ryzyko występowania cięższych stanów zapalnych, które leczy się dużo trudniej. Wskutek przewlekle toczącej się infekcji łożysko paznokcia może ulec stopniowej degradacji, zaburzając prawidłowy wzrost płytki paznokciowej. W efekcie pojawiają się problemy z wrastającymi, wkręcającymi się paznokciami, co generuje ból i błędne koło stanu zapalnego tkanek przy paznokciu.

Co powoduje grzybicę?

Grzybica rozwija się wskutek kolonizacji grzybów (najczęściej dermatofitów) w obrębie skóry i paznokci u stóp. Do zakażenia dochodzi zwykle wskutek przebywania w wilgotnym i ciepłym środowisku, gdzie bose stopy mają bezpośredni kontakt z otoczeniem. W pierwszej kolejności grzybica atakuje skórę stóp między palcami, a następnie przenosi się na paznokcie. Warto wiedzieć, jakie czynniki zwiększają ryzyko infekcji grzybiczej, by móc zapobiegać grzybicy lub odpowiednio pielęgnować stopy w trakcie leczenia infekcji grzybiczej:

  • nie wyleczona grzybica stóp
  • uszkodzenia mechaniczne
  • częste korzystanie z basenów
  • rozmiękczenie na skutek nadpotliwości
  • przesuszenia skóry stóp
  • niewłaściwe obcinanie paznokci
  • nieprawidłowa higiena stóp
  • nieodpowiednie obuwie
  • chodzenie boso w miejscach publicznych
  • cukrzyca
  • niedokrwistość
  • zaburzenia hormonalne
  • otyłość
  • choroby układu immunologicznego
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe
  • chemioterapia
  • przyjmowanie sterydów
  • zażywanie antybiotyków

Leczenie grzybicy paznokci

Badanie u podologa

Pierwszym krokiem do skutecznego leczenia grzybicy paznokci jest zbadanie rodzaju grzyba, który zasiedlił stopy. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Podolog pobiera materiał do badania mykologicznego, dzięki czemu w laboratorium można precyzyjnie określić typ infekcji grzybiczej i zaplanować odpowiednie leczenie. Obecnie dostępnych jest wiele metod terapii, spośród których szczególnie warta polecenia jest terapia laserowa. 

Leczenie laserem

Terapia zdiagnozowanej grzybicy paznokci rozpoczyna się pobraniem materiału do badania mykologicznego, składa się ono z badania bezpośredniego oraz posiewu. Badanie wykonuje się w celu stwierdzenia chorobotwórczego grzyba oraz jego rodzaju. Następnie usuwa się dotknięte chorobą fragmenty płytki w celu jej oczyszczenia, tak przygotowane paznokcie poddawane są serii naświetleń za pomocą lasera. W przypadku przeciwwskazań wynikających ze stanu zdrowia pacjenta oraz braku możliwości zastosowania terapii laserowej dobieramy odpowiednie  leki oraz preparaty do stosowania miejscowego. Wszystkie terapie prowadzone są przez podologa bądź dermatologa.

 leczenie grzybicy paznokci stóp laserem lunula

Lakier do paznokci na grzybicę stóp

Pokrywanie płytki paznokciowej specjalnym leczniczym lakierem to jedno z prostszych rozwiązań, które może pomóc w walce z grzybicą paznokci. Zaletą tego rozwiązania jest miejscowe oddziaływanie na paznokcie i brak działań ubocznych. Jest to dobra propozycja dla osób z problemami żołądkowo-jelitowymi, które źle znoszą przyjmowanie leków doustnych. Warto jednak podkreślić, że lakier może pomóc jedynie w początkowych stadiach grzybicy paznokci. W bardziej zaawansowanej grzybicy sam lakier może okazać się nieskuteczny, ponieważ substancje czynne nie są w stanie przeniknąć do najgłębiej położonych warstw płytki paznokciowej.

Oczyszczanie paznokci

Dodatkowym wsparciem w walce z grzybicą paznokci jest stosowanie środków rozmiękczających płytkę paznokciową. Preparaty z mocznikiem można zakupić w gabinecie u podologa lub w aptece. Rozmiękczone paznokcie łatwiej jest oczyścić z części głęboko zakażonych grzybicą, dzięki czemu terapia infekcji grzybiczej przebiega szybciej.

  

Środki przyjmowane doustnie

Najczęściej stosowanymi lekami są środki zawierające terbinafinę i itrakonazol. Substancje te wyhamowują rozwój grzyba, pozwalając na wzrost nowej zdrowej płytki paznokciowej. Aby terapia była skuteczna, konieczne jest regularne przyjmowanie tabletek przez okres kilku miesięcy. Wystąpienie przerwy w leczeniu może spowodować nawrót infekcji grzybiczej. W czasie trwania terapii środkami doustnymi mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak: bóle brzucha, mdłości, biegunka, bóle głowy, wykwity skórne. Aby przyspieszyć efekty terapii, doustne leczenie farmakologiczne powinno być wspierane środkami działającymi miejscowo, podawanymi bezpośrednio na zainfekowany paznokieć.

Ile trwa leczenie grzybicy paznokci?

Im wcześniej zaczniemy leczyć grzybicę stóp, tym większa szansa, że terapię uda się skrócić do kilkunastu tygodni. Początkowe stadia grzybicy paznokci są dużo łatwiejsze w leczeniu. Zaniedbana grzybica paznokci może natomiast wymagać nawet 18 miesięcy leczenia.  Istotną rolę w powodzeniu terapii odgrywa stosowanie się pacjenta do zaleceń podologa oraz odbywanie regularnych wizyt kontrolnych.

Warunki skutecznej terapii grzybicy paznokci

  • skrupulatnie realizuj zalecenia specjalistów
  • nie przerywaj ani nie modyfikuj terapii bez konsultacji z podologiem
  • uzupełniaj ogólne leczenie farmakologiczne środkami stosowanymi bezpośrednio na paznokcie
  • zdezynfekuj obuwie
  • noś oddychające skarpety
  • dbaj o higienę stóp
  • utrzymuj zdrową zrównoważoną dietę
  • lecz choroby przewlekłe, np. cukrzycę, miażdżycę.

Profilaktyka grzybicy paznokci u stóp

Aby uniknąć zakażenia grzybicą paznokci, stosuj się do poniższych wskazówek:

  • kontroluj stan swoich paznokci, w razie zaobserwowania zmiany koloru i/lub nadmiernej kruchości paznokci, udaj się po poradę do podologa,
  • utrzymuj skórę stóp suchą, codziennie zmieniaj skarpety,
  • w obrębie publicznych basenów, łaźni, siłowni zawsze używaj klapek, unikaj chodzenia boso,
  • obcinaj paznokcie na wprost, nie zaokrąglaj boków płytki paznokciowej,
  • zawilgocone buty dokładnie osusz i zdezynfekuj.

 

Na czym polega badanie mykologiczne?

Materiał pobrany z przestrzeni pomiędzy płytką paznokciową a łożyskiem paznokcia jest oceniany pod mikroskopem. Materiał pozostawiany jest także w specjalnej pożywce Sabourauda celem hodowli grzyba. Dodatkowo można sporządzić mykogram, który pozwala sprecyzować rodzaj grzyba, a także ustalić substancję czynną leku, na którą grzyb będzie wrażliwy.

Czy samemu można wyleczyć grzybicę paznokci?

Domowe sposoby na grzybicę stóp w większości przypadków niestety pozostają nieskuteczne. Przyczyną nawracającej infekcji grzybiczej jest brak precyzyjnej diagnostyki i przypadkowe dobranie nieodpowiednich leków. Ponadto płytka paznokciowa zwykle wymaga manualnego oczyszczenia z ognisk zainfekowanych grzybem. Dzięki temu nowa wzrastająca płytka paznokcia ma większą szansę pozostać zdrowa.

W zaniedbanych przypadkach konieczne jest wdrożenie dodatkowych procedur. Gdy infekcja grzybicza nadkażana jest infekcją bakteryjną, występuje zaczerwienienie i bolesność palca, wskazana może być nawet interwencja lekarska.  Doświadczony podolog jest w stanie ocenić stan zajętych grzybem paznokci, a w razie dodatkowych powikłań, odsyła pacjenta do chirurga lub innego specjalisty.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
Rejestracja on-line