Płaskostopie poprzeczne i odciski

Usuwanie odcisków domowymi sposobami nie zawsze kończy się powodzeniem. Pumeks czy skarpetki złuszczające prowadzą jedynie do usunięcia powierzchownej warstwy  zrogowaciałego naskórka. Głębiej zlokalizowane zmiany można skutecznie usunąć w gabinecie podologicznym. Podolog przy użyciu specjalnych narzędzi jest w stanie usunąć odcisk w całości. W gabinecie podologicznym można także zbadać stopy pod kątem przyczyny tworzenia się odcisków.

Odciski i płaskostopie poprzeczne - przyczyny

Odciski na podeszwie stopy stanowią wyraz obrony skóry przed punktowo zwiększonym naciskiem. W normalnych warunkach, kości śródstopia w obrębie przodostopia tworzą łuk poprzeczny stopy. Pod wpływem obciążenia stopy ciężarem ciała łuk ten obniża się, ale z zachowaniem równomiernego rozkładu nacisków pod każdą z głów kości śródstopia. W warunkach płaskostopia poprzecznego dochodzi do nieprawidłowo zwiększonego nacisku pod głowami najczęściej drugiej i trzeciej kości śródstopia (na środku przodostopia). Przyczyną tego może być:

  • Niestabilność pierwszej kości śródstopia (np. w wiotkości więzadeł),
  • Przykurcz mięśnia trójgłowego łydki,
  • Stopa wydrążona o ograniczonej zdolności do amortyzacji obciążeń,
  • częste noszenie obuwia na wysokich obcasach.

Diagnostyka odcisków

W trakcie wizyty podolog przeprowadza dokładny wywiad oraz ocenia kształt i funkcję stóp w warunkach statycznych i dynamicznych. Może także wykonać pedobarograficzne badanie komputerowe, które obiektywnie obrazuje rozkład nacisków pod podeszwą każdej ze stóp.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Niektóre zmiany mogą tylko przypominać odciski czy modzele, a tak naprawdę nimi nie są. Podolog jest w stanie odróżnić czy kłopotliwa zmiana nie jest przypadkiem brodawką wirusową, guzkiem czy miejscowym łuszczeniem się skóry związanym z grzybicą.

Leczenie odcisków – na czym polega?

1)   Usuwanie odcisków w gabinecie podologicznym

Wycinanie odcisków przez podologa jest w pełni bezpiecznym zabiegiem. Bolesna zmiana zostaje usunięta w całości. W efekcie skóra staje się ponownie miękka i przyjemna w dotyku. Najczęściej efekt ten udaje się uzyskać już podczas jednej wizyty. Bardziej zaawansowane zmiany mogą wymagać ponownego opracowania w ustalonym przez podologa czasie.

2)   Wkładki na płaskostopie poprzeczne

Celem noszenia wkładek ortopedycznych jest odciążenie miejsc, w których powstają bolesne zgrubienia skóry. Drugim równie ważnym celem jest poprawa biomechaniki stopy w trakcie chodzenia czy biegania. Zaleca się, aby noszenie wkładek było uzupełnione ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie wewnętrzne stóp. Ćwiczenia i wkładki nie cofną nabytego płaskostopia poprzecznego, ale mogą zapobiec wtórnym przeciążeniom i dolegliwościom bólowym. Nosząc wkładki, chronimy skórę podeszwy przed nadmiernym naciskiem, dzięki czemu odciski nie pojawiają się tak szybko.

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2020