Paluchy koślawe

Haluks (paluch koślawy) jest najczęściej spotykanym zniekształceniem w obrębie stóp. Duży palec u stopy zaczyna wykrzywiać się w kierunku pozostałych palców, a na przyśrodkowej stronie przodostopia wykształca się bolesne uwypuklenie. Wystająca kostka często wchodzi w konflikt z obuwiem, powodując ból i utrudniając chodzenie.

Skąd się biorą haluksy?

Do możliwych przyczyn powstawania haluksów zalicza się:

 • predyspozycje genetyczne (występowanie paluchów koślawych w rodzinie),
 • wrodzone zmiany w kształcie powierzchni stawowych stawów palucha i stopy,
 • towarzyszące wady stóp (płaskostopie podłużne, koślawość pięt),
 • noszenie butów z wąskimi czubkami ściskającymi palce,
 • noszenie butów na wysokim obcasie przenoszących obciążenie na przód stopy,
 • zniszczenia i deformacje stawów stopy w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Paluchy koślawe występują częściej u kobiet niż u mężczyzn – jest to związane z odmienną gospodarką hormonalną wpływająca na stan więzadeł u kobiet, delikatniejszą budową kobiecej stopy, okresami ciąży oraz noszeniem butów na wysokim obcasie.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Jak trwale skorygować haluksy?

Zabieg operacyjny jest jedyną skuteczną metodą trwałej korekcji haluksów. Wynika to z faktu, że paluch koślawy jest deformacją polegającą na zmianie ustawienia pierwszej kości śródstopia. Pierwsza kość śródstopia oddala się od drugiej (stopa ulega poszerzeniu). Ponadto pierwsza kość śródstopia często ulega uniesieniu w górę. Skutkiem tego jest przeniesienie nacisków na sąsiednie kości śródstopia (drugą i trzecią). Na środku podeszwy z przodu stopy można wtedy zaobserwować bolesne zgrubienia. Aby trwale zniwelować haluksy, trzeba zmienić ustawienie kości – może to zrobić jedynie chirurg podczas operacji.

Czy można spowolnić rozwój haluksów?

Aby uniknąć lub zapobiec narastaniu deformacji, należy dbać o dobrą kondycję stóp poprzez:

 • wzmacnianie głębokich mięśni stóp, zwłaszcza wykonywanie ćwiczeń aktywujących mięsień odwodziciel palucha,
 • noszenie wygodnego obuwia z szerokimi czubkami,
 • w razie koślawości pięt lub płaskostopia – noszenie wkładek ortopedycznych korygujących wadę i poprawiających biomechanikę stopy,
 • stosowanie ortez na haluksy czasowo prostujących duży paluch (w ciągu dnia lub w nocy),
 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
 • dbanie o prawidłowy proces leczenia schorzeń współistniejących (np. RZS).

Paluchy koślawe u dzieci – co robić?

Koślawość paluchów u dzieci jest najczęściej związana z wiotkością więzadeł i/lub nieprawidłowym wzorcem chodu powodującym nadmierne obciążanie przyśrodkowej części stopy. Aby znaleźć konkretną przyczynę, wskazane jest przeprowadzenie badania stóp oraz globalnej oceny postawy ciała dziecka. Czasami konieczna jest konsultacja z ortopedą. Dzięki odpowiednio wcześnie wdrożonej terapii możemy zmniejszyć stopień przeciążeń oddziałujących na pierwszą kość śródstopia i paluch, spowalniając progres deformacji.

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2020