Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Ortopedyczne wkładki do butów – dlaczego powinny być indywidualne?


indywidualne-wkladki-ortopedyczne.jpg

Celem noszenia wkładek ortopedycznych jest niwelacja bólu stóp, poprawa biomechaniki kończyny dolnej oraz profilaktyka kontuzji. Najwyższą skuteczność wykazują wkładki ortopedyczne wykonywane na miarę czyli w pełni dopasowane do problemu Twoich stóp. Aby przygotować indywidualne wkładki ortopedyczne, najpierw należy przeprowadzić dokładną diagnostykę. Wskazane jest m.in. wykonanie badania komputerowego stóp, które umożliwi precyzyjną ocenę rozkładu obciążeń pod stopami. W naszym gabinecie wykonujemy ortopedyczne wkładki do butów oparte na znanym i cenionym na świecie systemie Vasyli.

Wkładki ortopedyczne na wymiar kontra wkładki seryjne

Stopy każdego z nas są inne – różnią się wysokością sklepienia podłużnego, kształtem oraz biomechaniką. Co więcej, nasza prawa stopa może znacznie różnić się od lewej. Gotowe wkładki seryjne dostępne w sklepach medycznych niestety nie uwzględniają tych różnic. Gdy źle dobierzemy wkładki do naszych stóp, zamiast pomóc, możemy sobie nawet zaszkodzić.

Wkładki ortopedyczne na miarę pozwalają na idealne dopasowanie podparcia łuku podłużnego na długość oraz na wysokość. Elementy odciążające umieszczane są dokładnie pod bolesnym miejscem. Gdy chcemy skorygować koślawość pięty, możemy dopasować stopień korekcji do wielkości wady. W trakcie kolejnych wizyt kliny podpierające piętę można wymieniać na grubsze lub cieńsze. Jest to bardzo istotne, gdy jednocześnie prowadzona jest terapia manualna i wzorzec przetaczania stopy zmienia się wraz z postępem terapii.

Materiały pod ortopedyczne wkładki do butów

Stopień amortyzacji, podatność na odkształcenie, miękkość i grubość materiału zależą m.in. od stopnia aktywności pacjenta. Indywidulane wkładki ortopedyczne dla osoby starszej ze zwyrodnieniem w stawach stopy będą wykonane z innych materiałów niż wkładki dla młodej osoby trenującej bieganie.

Stopy wrażliwe są bardziej podatne na przeciążenia stawów, stan zapalny, ból oraz uszkodzenia skóry. Przykładem może być stopa cukrzycowa u diabetyków czy stopa reumatoidalna u chorych na RZS. Ortopedyczne wkładki do butów dla tej grupy osób będą wykonane raczej z miękkich, grubszych materiałów.

Wkładki do butów sportowych, np. do butów do biegania czy do korków piłkarskich, najczęściej są wykonane ze sztywnych materiałów. Materiały te odkształcają się, a następnie powracają do pierwotnego kształtu, oddając energię. Dzięki temu, indywidulane wkładki ortopedyczne pomagają w amortyzacji obciążeń i stymulowaniu prawidłowego odbicia w trakcie biegu.

Kto wykonuje indywidualne wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne na wymiar czy na zamówienie powinny być wykonywane przez podologa lub fizjoterapeutę przeszkolonego w tym zakresie. Tylko specjalista jest w stanie dokładnie zbadać stopy i dopasować wkładki do konkretnego problemu stóp. Koszt indywidualnych wkładek ortopedycznych nie należy do najniższych. Warto w nie jednak zainwestować, zwłaszcza gdy przyczyną nawracającego bólu jest złe przetaczanie stopy.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line