Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Komputerowe badanie stóp (podobarografia, pedobarografia) - na czym polega?


komputerowe-badanie-stop-wyniki.jpg

Badanie komputerowe stóp umożliwia pełną funkcjonalną diagnostykę podologiczną. Ma bardzo duże znaczenie w ocenie nieprawidłowości występujących w obrębie stóp, ale również układu mięśniowego i układu kostno-szkieletowego ciała. Umożliwia wychwycenie wszelkich nieprawidłowości – wyłapie nawet najmniejsze asymetrie w ustawieniu stóp. Warto je wykonać, ponieważ zaniedbane zaburzenia w obrębie stóp mogą doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych kolana, zmian zwyrodnieniowych biodra. Mogą wpływać także na ból kręgosłupa, pojawienie się skoliozy lub innych wad postawy.

Na czym polega badanie komputerowe stóp?

Komputerowe badanie stóp jest badaniem bezinwazyjnym i umożliwia precyzyjną ocenę stanu i kształtu stóp. Możliwe jest wykonanie badania statycznego za pomocą podoskopu oraz dynamicznego i statycznego za pomocą maty pedobarograficznej.  Podczas badania komputerowego stóp przy pomocy podoskopu wykonywane są zdjęcia, krótkie sekwencje filmowe, które rejestrują ruch stóp. Otrzymane materiały pomagają analizować wyniki badania, a także postawić trafną diagnozę. Z komputerowego badania stóp mogą korzystać zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.

Rodzaje komputerowego badania stóp

Jak już wcześniej wspomniano, komputerowe badanie stóp może mieć charakter statyczny lub dynamiczny.

Oba rodzaje badania pozwalają określić symetrię obciążenia kończyn, wydrążenia łuków i maksymalnego nacisku na poszczególne cześć stóp, a następnie - zaplanowania procesu profilaktycznego, procesu leczenia czy też rehabilitacji.

Pomiaru dokonuje się za pomocą podoskopu i maty tensometrycznej (maty z czujnikami, połączonej z komputerem), które pozwalają na zbadanie stopy w spoczynku oraz w trakcie chodu.

W gabinecie Podomedicol posiadamy nowoczesną matę Sensor Medica Maxi, która pozwala na przeprowadzenie zaawansowanej diagnostyki stóp i dzięki zidentyfikowaniu miejsca obciążeń pozwala zaplanować najlepszy proces profilaktyki. 

Wskazania do badania komputerowego stóp

Badanie komputerowe stóp powinno być przeprowadzone w szczególności u:

Komputerowe badanie stóp zaleca się także wykonać w przypadku:

Wykonanie komputerowego badania stóp poleca się także wszystkim osobom, które chcą upewnić się, że ich stopy są zdrowe – bez deformacji i schorzeń. Taka profilaktyka jest zalecana, ponieważ znaczna część osób nie wie, że cierpi na schorzenia, które mogą się rozwinąć i w przyszłości powodować przykre dolegliwości. Dzięki precyzyjnemu badaniu komputerowemu stóp możliwa jest szybka diagnostyka oraz zastosowanie najlepszej profilaktyki i metod leczenia.

Przeciwwskazania do badania

Komputerowe badanie stóp jest całkowicie bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Może z niego skorzystać każdy.

Przygotowanie do komputerowego badania stóp

Z uwagi na bezinwazyjność tego badania, ze strony pacjenta nie wymaga się żadnego wcześniejszego przygotowania.

Co diagnozuje komputerowe badanie stóp?

Badanie komputerowe stóp a ma na celu ukazanie kształtu oraz funkcjonowania stóp. Dzięki temu pozwala wykryć nieprawidłowości w ich pracy. Pozwala wykryć:

Czy badanie komputerowe stóp jest bolesne?

Komputerowe badanie stóp jest bezinwazyjne, a co za tym idzie - również bezbolesne. Może być z sukcesem wykonywane u pacjentów onkologicznych.

Czy do wykonania komputerowego badania stóp potrzebne jest skierowanie?

Wykonanie badania nie wymaga od pacjenta posiadania skierowania. Można je wykonać na NFZ lub prywatnie.

Dobór indywidualnych wkładek ortopedycznych

W przypadku, gdy badanie wykaże wady w budowie lub biomechanice stóp, fizjoterapeuta powinien zlecić indywidualny plan ćwiczeń, wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych czy też obuwia ortopedycznego. Komputerowe badanie stóp ułatwia dobór najlepszej wkładki ortopedycznej lub innego odciążenia.

Zobacz także: ortopedyczne wkładki do butów - dlaczego powinny być indywidualne?

Komputerowe badanie stóp w Krakowie – gdzie wykonać?

Badanie komputerowe stóp najlepiej wykonywać w wyspecjalizowanych gabinetach podologicznych, które oferują usługi z zakresu diagnostyki oraz leczenia dolegliwości stóp. Analiza wyników badania pozwoli dobrać dla pacjenta optymalne rozwiązania i wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Badanie komputerowe stóp wykonywane jest przez specjalistów w Centrum Medycznym Podomedicol! Serdecznie zapraszamy - zarezerwuj badanie!

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line