Wkładki ortopedyczne dla dzieci

Wkładki ortopedyczne do butów wykonywane są dla dzieci ze szczególnych powodów. Najczęstszym wskazaniem jest duży stopień płaskostopia pogłębiający się wraz z wiekiem, bolesne płaskostopie oraz niektóre rodzaje płaskostopia patologicznego. Wkładki ortopedyczne dla dzieci powinny być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę lub podologa przeszkolonego w tym zakresie.

Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie u dzieci do 7 roku życia jest fizjologiczne. U niektórych dzieci może jednak przybierać formę patologiczną, np. gdy dziecko od urodzenia posiada nieprawidłowo ukształtowany aparat kostno-więzadłowy. Inną przyczyną patologicznego płaskostopia u małych dzieci są zaburzenia napięcia mięśniowego. Leczenie patologicznego płaskostopia obejmuje głównie rehabilitację, czasem noszenie wkładek ortopedycznych, niekiedy płaskostopie trzeba operować.

U dzieci powyżej 7 roku życia stopa powinna mieć w pełni ukształtowane łuki – podłużny oraz poprzeczny. Dzieci, których rodzice mają płaskostopie, często nie wyrastają z fizjologicznego płaskostopia. Związane jest to z genetycznie uwarunkowaną nadmierną wiotkością więzadeł.

Wkładki ortopedyczne do butów - wskazania

Fizjologiczne płaskostopie nie wymaga noszenia wkładek, a wystarczającym postępowaniem pozostają odpowiednio dobrane ćwiczenia. Wkładki ortopedyczne stosuje się w wybranych typach dziecięcego płaskostopia patologicznego. O tym, czy dziecko poniżej 5 roku życia powinno nosić wkładki ortopedyczne, decyduje ortopeda dziecięcy.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Jeśli dziecko cierpi na bolesne płaskostopie, wkładki korekcyjne będą miały za zadanie zmniejszyć stopień wady i mechanicznie odciążyć przeciążone ścięgna mięśni lub stawy. Wkładki ortopedyczne na bolesne płaskostopie poprzeczne czy płaskostopie podłużne noszone są przez starsze dzieci do momentu ustąpienia objawów.

Jeśli dziecko nie ćwiczy i jedynie nosi wkładki ortopedyczne, płaskostopie po odstawieniu wkładek może powrócić do pierwotnego stanu. Dlatego bardzo ważne jest połączenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy z noszeniem wkładek.

Wkładki ortopedyczne dla dzieci - jak się wykonuje?

Wkładki korekcyjne do butów powinny być wykonywane indywidualnie. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają dostosować wielkość korekcji do stopnia zaawansowania płaskostopia. Młodsze dzieci mogą być niecierpliwe w trakcie wykonywania odcisku stopy w poduszkach podciśnieniowych. W związku z tym, u małych dzieci częściej wykorzystuje się wkładki ortopedyczne, które są bezpośrednio formowane na stopie dziecka. Wkładki ortopedyczne na zamówienie są także dobrym rozwiązaniem. U starszych dzieci można w powodzeniem wykonywać wkładki formowane na poduszkach podciśnieniowych lub inną metodą wykorzystywaną u dorosłych. W gabinecie Podomedicol w Krakowie wykonujemy wkładki ortopedyczne w pełni dostosowane do rodzaju wady stopy oraz wieku dziecka. 

Wkładki do butów ortopedyczne - ile godzin dziennie?

Wkładki ortopedyczne powinny być noszone przez liczbę godzin dziennie ściśle określoną przez podologa lub lekarza. W początkowych okresie noszenia wkładek stopa dziecka musi się przyzwyczaić do naniesionych korekcji, w związku z czym czas noszenia wkładek jest zwykle nieco ograniczony. Wraz z postępem adaptacji aparatu ruchu czas ten jest stopniowy wydłużany.

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2020