Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Fibroma, inaczej włókniak, jest to łagodny nowotwór przypominający pieprzyk. Zmiana w znacznej części składa się z tkanki łącznej włóknistej (fibroblastów, fibrocytów i włókien kolagenowych) i nigdy nie ulega zezłośliwieniu, a więc nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla zdrowia. Włókniaki bez względu na wielkość (od kilku do kilkudziesięciu milimetrów) nie powodują dolegliwości bólowych, ale mogą sprawiać kłopoty (np. zaczepiać się o ubrania), a przede wszystkim stanowić defekt kosmetyczny, szczególnie jeśli występuje w dużych skupiskach.

Nie są znane przyczyny powstawania fibromy. Podejrzewa się, że największe znaczenie mają predyspozycje genetyczne i uszkodzenia tkanek.

Fibroma – rodzaje i występowanie

Włókniaki mogą wytworzyć się na wszystkich narządach i częściach ciała powstałych z tkanki łącznej zarodkowej, jednak najczęściej spotyka się je na skórze. Wyróżnia się dwa rodzaje włókniaków występujących na tym obszarze.

  • Włókniaki miękkie – złożone z luźno połączonych komórek z niewielką domieszką elementów włóknistych.  Mogą być wrodzone (najczęściej) lub pojawić się w późniejszym wieku. Kolor tej fibromy jest bardzo zróżnicowany, od barwy skóry po ciemny brąz. Zmiana ta jest miękka w dotyku i odkształca się pod naciskiem. Włókniaki miękkie mogą wystąpić na całym ciele, jednak w przeważającej większości występują w okolicy szyi, pod pachami i na powiekach. Często tworzą skupiska.
  • Włókniaki twarde – zbudowane w przeważającej części z włókien kolagenowych z domieszką fibroblastów.  Zmiany te są twarde, często chropowate i nie odkształcają się pod naciskiem. Zwykle powstają w następstwie stanu zapalnego (zmiany nabyte) spowodowanego zranieniem lub ukąszeniem owada. Częstość występowania tego rodzaju fibromy wzrasta wraz z wiekiem. Zmiany te występują najczęściej na kończynach i bardzo rzadko tworzą skupiska.

Leczenie fibromy

Rozpoznanie fibromy nie wymaga od pacjenta podejmowania żadnych działań, ponieważ jest to zmiana łagodna i niezagrażająca.  Jednak bardzo często względy estetyczne i praktyczne wpływają na decyzję o usunięciu fibromy. Obecność tej niegroźnej zmiany może być bowiem dokuczliwa, jeśli:

  • włókniaki zlokalizowane są na powiekach;
  • wywołują dyskomfort psychiczny, ponieważ zmiany są krępujące lub dotyczą skupisk dużych włókniaków w widocznym miejscu;
  • ich lokalizacja jest problematyczna,  np. włókniaki zlokalizowane pod pachami mogą być narażone na skaleczenia podczas golenia.

W przypadku fibromy nie stosuje się leczenia zachowawczego, jedyną metodą pozbycia się zmiany jest jej usunięcie za pomocą jednej z dostępnych metod zabiegowych.

Do metod stosowanych w usuwaniu fibromy zalicza się:

  • resekcję chirurgiczną – wykorzystywana szczególnie przy większych guzach, jako jedyna umożliwia wykonanie badania histopatologicznego usuniętej zmiany (na ogół pozostaje blizna);
  • krioterapię – poprzez zamrożenie wody śródkomórkowej doprowadza się do zniszczenia tkanek fibromy (występuje prawdopodobieństwo powstania blizny);
  • elektrokoagulację – przepływ prądu elektrycznego doprowadza do podwyższenia temperatury w obrębie fibromy i denaturacji białek w tkankach guza (nie pozostawia blizn);
  • użycie lasera frakcyjnego CO2 – doprowadza do zamiany wody śródkomórkowej w parę wodną i „wyparowania” fibromy (nie pozostawia blizn, jednak w przypadku wielu chorób i przyjmowania niektórych leków, zastosowanie lasera jest niewskazane).

O wyborze najodpowiedniejszej metody usuwania fibromy powinien zadecydować lekarz.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
Rejestracja on-line