Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Egzostoza podpaznokciowa (subungual egzostosis) jest rodzajem łagodnego guza kostnego powstającego najczęściej na paliczku dystalnym palucha, powodując jego deformacje. Schorzenie znacząco zmienia również wygląd płytki paznokcia, wpływa na zahamowanie liniowego wzrostu paznokcia, doprowadza do jego wrastania i deformacji.

Schorzenie diagnozowane jest najczęściej u ludzi młodych i chociaż mechanizm jego powstawania nie został do końca poznany, dotyczy głównie pacjentów po wcześniejszych urazach okołopaznokciowych (również ingerencjach chirurgicznych), uprawiających sporty nadmiernie obciążające stopy (np. balet), regularnie korzystających z obuwia BHP. Uważa się, że przyczyną mogą być również infekcje. Ryzyko powstania egzostozy jest wyższe u osób z nieprawidłowościami w budowie kości.

Objawy i diagnostyka egzostozy podpaznokciowej

Początkowo tworzący się guz nie daje żadnych zauważalnych objawów. Powstaje pod paznokciem na powierzchni paliczka dystalnego i powoli rośnie, doprowadzając do zniszczenia łożyska i płytki, która unosi się i zaczyna rozwarstwiać.

Skontaktuj się ze specjalistą, jeśli zauważasz u siebie objawy, takie jak:

  • deformacja płytki lub zmiana kształtu paznokcia (uniesienie płytki, widoczne zgrubienie, wyrośl);
  • zmiana kształtu palucha lub powiększenie jego obwodu;
  • ból zwiększający się pod wpływem dotyku, nacisku (utrudniony dobór butów) lub podczas chodzenia (szczególnie w krytym obuwiu).

Diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu wywiadu (informacje o urazach okołopaznokciowych, noszonym obuwiu, uprawianym sporcie, charakterze dolegliwości bólowych), badaniu fizykalnym, ale przede wszystkim konieczne jest zdjęcie rentgenowskie (boczne), na którym można zauważyć wyrośl na kości. Dopóki guz nie jest uwidoczniony, zmiany nie są wystarczająco charakterystyczne, dlatego w początkowych fazach wielu lekarzy ma problem ze zdiagnozowaniem egzostozy podpaznokciowej. 

W badaniu fizykalnym wyróżnia się cztery typy kliniczne:

  • Typ I (łagodna deformacja) – pacjent może nie zdawać sobie sprawy z występowania nieprawidłowości (diagnoza stawiana jest najczęściej na podstawie badania RTG wykonywanego z innych przyczyn);
  • Typ II (umiarkowana deformacja) – u pacjenta mogą występować dolegliwości bólowe i okołopaznokciowe stany zapalne, zauważalne są: uniesienie łożyska paznokcia, zmiana krzywizny, pogrubienie płytki i występowanie nieprawidłowości w procesie wzrostu paznokcia;
  • Typ III (zaawansowana deformacja) – u pacjenta występuje dyskomfort w trakcie chodzenia, spowodowany zniszczeniem łożyska, odwarstwieniem płytki i znaczącą deformacją paznokcia;
  • Typ IV (proliferacja kostna) – rozrastający się guz zauważalnie zmienia wygląd paznokcia i palca, powoduje ból i zmniejsza komfort codziennego funkcjonowania.

Wczesne rozpoznanie schorzenia daje większe szanse na uzyskanie zadowalającego efektu estetycznego po leczeniu.

Leczenie egzostozy podpaznokciowej

Schorzenie ma charakter postępujący, dlatego zachowawcze metody leczenia nie przynoszą pożądanych efektów. Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się dolegliwości, umożliwiającym regenerację łożyska i umożliwienia prawidłowego wzrostu paznokcia, jest usunięcie egzostozy podpaznokciowej.

Wybór konkretnej metody chirurgicznej zależy od specjalisty, jednak zabieg powinien obejmować całą zmianę (nie tylko guz widoczny ponad łożyskiem) oraz oczyszczenie paliczka kostnego. Przy usuwaniu egzostozy podpaznokciowej specjalista stara się oszczędzić jak największą część paznokcia oraz łożyska, ponieważ nie ma konieczności usuwania całej płytki. Niektóre zmiany są jednak tak duże, że specjalista nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu oszczędzającego.

Usunięcie egzostozy przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości zmian, na ogół jednak nie trwa dłużej niż 30 minut. Założenie szwów jest konieczne tylko w szczególnych przypadkach, w zdecydowanej większości nie ma potrzeby szycia. Zaleca się, aby przez parę dni po zabiegu pacjent był na zwolnieniu lekarskim (3–5 dni).

W czasie rekonwalescencji pacjent musi przestrzegać zaleceń specjalisty. Przede wszystkim dbać o zmianę specjalistycznych opatrunków (najczęściej ze srebrem), a kiedy przestają być potrzebne, zalecane jest nakładanie preparatu regeneracyjnego na łożysko i płytkę paznokcia, przystosowanego do stosowania m.in. po zabiegach podologicznych. W procesie gojenia rana wypłyca się coraz bardziej, aż do całkowitego zamknięcia. Czas trwania tego procesu zależy od zakresu zabiegu, postępowania w okresie rekonwalescencji oraz od indywidualnych cech pacjenta (na szybkość gojenia ran wpływa wiele czynników, np. ogólny stan pacjenta, czy warunków, w których przebywa). Stopień zaawansowania zmian przed zabiegiem (wielkość i zasięg deformacji) ma również związek z czasem regeneracji łożyska i prawidłowego wzrostu płytki.

Usunięcie egzostozy podpaznokciowej nie daje gwarancji, że schorzenie się nie powtórzy. W 10–20 proc. przypadków dochodzi do nawrotów.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
Rejestracja on-line