Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Istnieje wiele metod bazujących na terapii manualnej, np. metoda Mulligana, Cyriaxa, Maitlanda, Jandy czy Kaltenborna. Są one stosowane w leczeniu zaburzeń w obrębie kręgosłupa, klatki piersiowej, miednicy oraz kończyn. Stopa jako fundament postawy ciała zasługuje na szczególną uwagę w terapii manualnej – wiele zaburzeń obecnych w wyższych piętrach aparatu ruchu może wynikać z nieprawidłowej funkcji stopy. Dlatego tak ważne jest dbanie o ogólne zdrowie stóp - nie tylko pod względem estetycznym, ale również biomechanicznym.

W czym pomaga terapia manualna?

Terapię manualną stosuje się w leczeniu poniższych stanów:

  1. ból pochodzenia mięśniowo-powięziowego lub aparatu więzadłowo-torebkowego otaczającego staw,
  2. ograniczenie ruchomości, „zablokowanie” stawu spowodowane przez uraz, długotrwałe unieruchomienie lub nieprawidłowe wzorce ruchowe,
  3. wady postawy, w tym wady kończyn dolnych.

W obrębie stopy i stawu skokowego terapię manualną stosuje się najczęściej:

  • po skręceniach stawu skokowego, złamaniach kostek,
  • w stanach przeciążeniowych mięśni i ścięgien, np. ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego w przebiegu płaskostopia podłużnego,
  • w chorobach ścięgna Achillesa,
  • w zapaleniu rozcięgna podeszwowego (ostrodze piętowej),
  • w zespołach uciskowych nerwów (zespół kanału stępu, nerwiak Mortona),
  • po zabiegach operacyjnych,
  • w zaburzeniach wzorca chodu.

Jak wygląda terapia?

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad oraz wykonuje badanie manualne i czynnościowe. Umożliwia to zdiagnozować przyczynę zaburzeń i precyzyjnie zaplanować proces leczenia. Terapia manualna dotyczy wszystkich elementów układu ruchu: połączeń między kośćmi, struktur wewnątrzstawowych, torebki stawowej, więzadeł, mięśni, ścięgien, powięzi, a także tkanki nerwowej. Fizjoterapeuta może stosować różne techniki polegające na odciąganiu powierzchni stawowych (trakcji), wykonywaniu ślizgów powierzchniami stawowymi, uciskaniu określonych punktów na ciele czy przesuwaniu tkanek miękkich w określonym kierunku. W trakcie powyższych czynności terapeuta może poprosić pacjenta o wykonanie ruchu.

Chwyty terapeutyczne stosowane w mobilizacjach stawów są zawsze komfortowe dla pacjenta. Niektórym technikom stosowanym na tkankach miękkich (np. podczas pracy na punktach spustowych) może towarzyszyć przemijające uczucie silnego ucisku, po którym następuje natychmiastowe rozluźnienie oraz zniesienie bólu.

Efekty terapii manualnej widoczne są już po pierwszej sesji terapeutycznej. Niektóre stany wymagają odbycia kilku wizyt. Po każdej sesji pacjent otrzymuje instruktaż ćwiczeń do domu, których celem jest utrwalenie efektów terapii.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
Rejestracja on-line