Terapia falą uderzeniową - zapalenie powięzi stopy

    terapia-fala-uderzeniowa-zapalenie-powiezi-stopy.jpg

Fala uderzeniowa to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia zapalenia powięzi podeszwy stopy. Zabieg falą uderzeniową może uzupełniać inne metody terapii oparte na rozciąganiu i masażu powięzi stopy. Powięź stopy (utożsamiania z rozcięgnem podeszwowym) stanowi łącznotkankowe pasmo rozpięte między guzem piętowym a przodostopiem i palcami. Rolą rozcięgna jest wspieranie łuku podłużnego stopy. Fala uderzeniowa pomaga skutecznie uporać się z problemem bólu pięty, który najczęściej pochodzi właśnie z zapalenia powięzi stopy.

Terapia falą uderzeniową – na czym polega?

W medycynie stosowana jest zogniskowana fala uderzeniowa (ESWT) oraz radialna fala uderzeniowa (RSWT). Różnią się one sposobem rozchodzenia się w tkankach. W rehabilitacji schorzeń ortopedycznych, w tym w leczeniu zapalenia powięzi stopy, wykorzystuje się głównie zogniskowaną falę uderzeniową. Energia emitowana przez urządzenie jest wtedy kumulowana dokładnie w miejscu poddawanym terapii. Na tkanki oddziałują mechaniczne impulsy ciśnieniowe. Chwilowy wzrost ciśnienia, a następnie jego spadek generują w tkankach specyficzne efekty lecznicze.

Działanie przeciwbólowe terapii zapalenia powięzi podeszwy stopy wynika m.in. z rozproszenia i przyspieszonego usuwania mediatorów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Jest nim np. substancja P, która stymuluje włókna nocyceptywne i wpływa na generowanie obrzęku. Naprzemienne siły ściskające i rozprężające powodują zniszczenie błony komórkowej, co utrudnia przekazywanie informacji bólowych. Złogi wapniowe utworzone w obrębie rozcięgna podeszwowego ulegą rozbiciu. Jednocześnie działanie fali uderzeniowej stymuluje procesy gojenia. W miejscu zabiegu zwiększa się ukrwienie, a docelowo terapia prowadzi do powstawania nowych naczyń krwionośnych (angiogenezy). Terapia falą uderzeniową zwiększa syntezę kolagenu w obrębie rozcięgna podeszwowego i przyspiesza procesy metaboliczne, stymulując przebudowę tkanki.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Zapalenie powięzi stopy – trwałość efektów leczniczych fali uderzeniowej

Miejscowa przebudowa tkanki powięzi stopy skutkuje zwiększoną odpornością na bodźce mechaniczne. W połączeniu z innymi zabiegami w zakresie terapii manualnej i ćwiczeń, fala uderzeniowa w większości przypadków prowadzi do całkowitego wyleczenia z dolegliwości. Oczywiście każdorazowo konieczna jest właściwa diagnostyka i prawidłowa kwalifikacja do zabiegu falą uderzeniową.

Jak wygląda kwalifikacja i zabieg falą uderzeniową?

Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest wywiad i badanie okolicy rozcięgna podeszwowego. Oceniane są również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój zapalenia powięzi podeszwy stopy. Jeśli stan rozcięgna kwalifikuje się do terapii falą uderzeniową, terapeuta instruuje pacjenta co do przebiegu zabiegu. Pacjent przyjmuje wygodną pozycję na brzuchu umożliwiającą terapeucie swobodny dostęp do podeszwowej strony stopy. Powierzchnia skóry pokrywana jest żelem, a następnie terapeuta przykłada specjalną głowicę emitującą fale. Odczucia podczas zabiegu obejmują bardzo szybkie „uderzenia” głowicy o tkanki. Pojedynczy zabieg trwa 3-6 minut. Parametry urządzenia są dobierana tak, aby jak najbardziej zniwelować dyskomfort podczas sesji terapeutycznej. Zabiegi powtarzane są co 3-7 dni. Aby uzyskać pożądane efekty terapii, konieczne jest wykonanie 5-6 zabiegów.

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2020