Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Terapia falą uderzeniową - zapalenie powięzi stopy


terapia-fala-uderzeniowa-zapalenie-powiezi-stopy.jpg

Fala uderzeniowa to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia zapalenia powięzi podeszwy stopy. Zabieg falą uderzeniową może uzupełniać inne metody terapii oparte na rozciąganiu i masażu powięzi stopy. Powięź stopy (utożsamiania z rozcięgnem podeszwowym) stanowi łącznotkankowe pasmo rozpięte między guzem piętowym a przodostopiem i palcami. Rolą rozcięgna jest wspieranie łuku podłużnego stopy. Fala uderzeniowa pomaga skutecznie uporać się z problemem bólu pięty, który najczęściej pochodzi właśnie z zapalenia powięzi stopy.

Terapia falą uderzeniową – na czym polega?

W medycynie stosowana jest zogniskowana fala uderzeniowa (ESWT) oraz radialna fala uderzeniowa (RSWT). Różnią się one sposobem rozchodzenia się w tkankach. W rehabilitacji schorzeń ortopedycznych, w tym w leczeniu zapalenia powięzi stopy, wykorzystuje się głównie zogniskowaną falę uderzeniową. Energia emitowana przez urządzenie jest wtedy kumulowana dokładnie w miejscu poddawanym terapii. Na tkanki oddziałują mechaniczne impulsy ciśnieniowe. Chwilowy wzrost ciśnienia, a następnie jego spadek generują w tkankach specyficzne efekty lecznicze.

Działanie przeciwbólowe terapii zapalenia powięzi podeszwy stopy wynika m.in. z rozproszenia i przyspieszonego usuwania mediatorów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Jest nim np. substancja P, która stymuluje włókna nocyceptywne i wpływa na generowanie obrzęku. Naprzemienne siły ściskające i rozprężające powodują zniszczenie błony komórkowej, co utrudnia przekazywanie informacji bólowych. Złogi wapniowe utworzone w obrębie rozcięgna podeszwowego ulegą rozbiciu. Jednocześnie działanie fali uderzeniowej stymuluje procesy gojenia. W miejscu zabiegu zwiększa się ukrwienie, a docelowo terapia prowadzi do powstawania nowych naczyń krwionośnych (angiogenezy). Terapia falą uderzeniową zwiększa syntezę kolagenu w obrębie rozcięgna podeszwowego i przyspiesza procesy metaboliczne, stymulując przebudowę tkanki.

Zapalenie powięzi stopy – trwałość efektów leczniczych fali uderzeniowej

Miejscowa przebudowa tkanki powięzi stopy skutkuje zwiększoną odpornością na bodźce mechaniczne. W połączeniu z innymi zabiegami w zakresie terapii manualnej i ćwiczeń, fala uderzeniowa w większości przypadków prowadzi do całkowitego wyleczenia z dolegliwości. Oczywiście każdorazowo konieczna jest właściwa diagnostyka i prawidłowa kwalifikacja do zabiegu falą uderzeniową.

Jak wygląda kwalifikacja i zabieg falą uderzeniową?

Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest wywiad i badanie okolicy rozcięgna podeszwowego. Oceniane są również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój zapalenia powięzi podeszwy stopy. Jeśli stan rozcięgna kwalifikuje się do terapii falą uderzeniową, terapeuta instruuje pacjenta co do przebiegu zabiegu. Pacjent przyjmuje wygodną pozycję na brzuchu umożliwiającą terapeucie swobodny dostęp do podeszwowej strony stopy. Powierzchnia skóry pokrywana jest żelem, a następnie terapeuta przykłada specjalną głowicę emitującą fale. Odczucia podczas zabiegu obejmują bardzo szybkie „uderzenia” głowicy o tkanki. Pojedynczy zabieg trwa 3-6 minut. Parametry urządzenia są dobierana tak, aby jak najbardziej zniwelować dyskomfort podczas sesji terapeutycznej. Zabiegi powtarzane są co 3-7 dni. Aby uzyskać pożądane efekty terapii, konieczne jest wykonanie 5-6 zabiegów.

Umów się na konsultację!

Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line