Podochirurgia - najczęstsze zabiegi podochirurgiczne

    zabieg podochirurgiczny

Kondycja stóp i paznokci u stóp to często dla wielu osób dość wstydliwy problem. Z tego względu wizyta u podologa jest odkładana, w nadziei, że schorzenie w końcu przejdzie samo. Jednak takie podejście niejednokrotnie skutkuje zaostrzeniem dolegliwości, w efekcie czego jedynym wyjściem pozostaje zabieg chirurgiczny. Powinniśmy pamiętać, że bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, także podologiczna! Warto korzystać np. z darmowych konsultacji oferowanych przez specjalistów z Podomedicol w Krakowie, aby szybko zdiagnozować i wyleczyć schorzenia, na etapie, kiedy nie potrzeba jeszcze wdrożenia zabiegów chirurgicznych. Co jeśli jednak takie zabiegi są konieczne? Jakie najczęściej są wykonywane i co warto o nich wiedzieć? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat podochirurgii!

Czym jest i czym zajmuje się podochirurgia?

Podochirurgia to dziedzina zabiegowa podologii. Pozwala na skuteczną pomoc osobom z zaawansowanymi problemami w obrębie palców stóp. Zabiegi podochirurgiczne dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod pozwalają na szybkie i co najważniejsze pewne pozbycie się uciążliwego problemu.

Podochirurgia zabiegi

Chirurgia podologiczna zajmuje się wieloma zabiegami związanymi z chorobami stóp i paznokci. Poniżej opisane zostały najczęstsze zabiegi podochirurgiczne. Zobacz, co warto o nich wiedzieć!

Plastyka opuszka

Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jego celem jest usunięcie przerostu guzowatości na dalszym paliczku. Po zabiegu zakłada się szwy oraz opatrunek i pacjent ze specjalnymi zaleceniami zostaje wysłany do domu. Szwy ściąga się po około dwóch tygodniach. Rekonwalescencja trwa z reguły krótko - 14 dni. Zabieg przywraca prawidłowy wzrost płytki paznokciowej i ładny wygląd paznokcia.

Plastyka wałów okołopaznokciowych

Często przyczyną bólu w paluchu jest wrastający paznokieć, który prowadzi do stanu zapalnego wału okołopaznokciowego. Problem ten może dotykać ludzi w każdym wieku, ale częściej diagnozowany jest u osób młodych.

Jeśli stan chorobowy jest już w stadium zaawansowanym i terapia zachowawcza nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a dodatkowo pojawia się przerost, zbliznowacenie wału paznokciowego - przez co utrwala się deformacja - konieczna jest plastyka chirurgiczna.

Jest to zabieg z zakresu małej chirurgii, po którym czas rekonwalescencji wynosi około 14 dni. Zabieg trwa 30 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu tkanek bocznych paznokcia, które są zmienione zapalnie lub przerośnięte, a następnie na założeniu szwów. W czasie zabiegu nie uszkadza się płytki paznokciowej, a sam zabieg wykonuje się na tkance miękkiej. Dzięki temu występuje minimalne ryzyko wystąpienia powikłań.

Zobacz więcej: Plastyka wału okołopaznokciowego - co i jak?

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Retronychia

Dotyczy zazwyczaj palucha, ale może występować także w pozostałych palcach stóp. Retronycha jest zespołem ostrych dolegliwości, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, ból czy wysięki. Występuje zazwyczaj wskutek noszenia zbyt ciasnego obuwia bądź na skutek błędów związanych ze skracaniem paznokci i zaniedbaniem higienicznym. Pojawia się brak ciągłości pomiędzy płytką paznokcia a łożyskiem. Płytka paznokciowa zaczyna wrastać w proksymalny fałd paznokciowy, w kierunku macierzy. Nowa płytka zaczyna wypychać tą już wyrośniętą, co skutkuje stanem zapalnym w obszarze wału proksymalnego. Dodatkowo płytka paznokcia ulega pożółknięciu bądź staje się poprzecznie pobruzdowana.

Leczenie powyższego przypadku polega na usunięciu fragmentu płytki paznokciowej z wału proksymalnego. Zabieg jest przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesny. W następstwie zabiegu należy stosować preparat regenerujący płytkę paznokcia i łożysko oraz przychodzić na regularne kontrole do podologa w celu sprawdzania, czy paznokieć wzrasta prawidłowo.

Resekcja zmian łagodnych w obrębie płytki paznokciowej (fibrokeratoma)

Do deformacji płytki paznokcia oraz dyskomfortu przy chodzeniu w butach często przyczyniają się łagodne guzy obszaru macierzy. Najprawdopodobniej powstają one na skutek drobnych urazów. Występują pod postacią gładkiej grudki miąższowej bądź skórnego rogu, który wyrasta z okolicy macierzy przy podstawie płytki. Ucisk na macierz powoduje często zniekształcenie płytki paznokciowej.

Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu zmian. Zabieg jest całkowicie bezbolesny – prowadzi się go w miejscowym znieczuleniu. Zmiana na paznokciu usuwana jest w całości, łącznie z fragmentem, który nie jest widoczny, co zapobiega nawrotom choroby w przyszłości.

Resekcja egzostozy podpaznokciowej

Pod tym pojęciem kryje się łagodny guz, który powoduje deformację kształtu płytki paznokcia i palca. Zmiana rośnie powoli, a wraz ze wzrostem powoduje traumatyzację łożyska paznokciowego. Prowadzi to kolejno do zdeformowania i uszkodzenia płytki, która z kolei zaczyna odstawać, przesuwać się w głąb palucha i się rozwarstwiać. Z czasem, gdy guz jest dość duży, jest odczuwalny podczas noszenia obuwia, ponieważ dochodzi do ucisku.

Zabieg polega na całkowitym usunięciu zmian i jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym. Materiał jest następnie poddany badaniu histopatologicznemu.

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2021