Plastyka wału okołopaznokciowego - co i jak?

Przerośnięte wały okołopaznokciowe występują zwykle u osób borykających się z przewlekłym i nawracającym problemem wrastających paznokci. Nacisk płytki paznokciowej na tkanki miękkie skutkuje ich kompensacyjną nadbudową, a towarzyszący stan zapalny i wtórne zbliznowacenia stopniowo prowadzą do powiększania się wału. Plastyka wałów okołopaznokciowych zwiększa efektywność równolegle stosowanych metod mających na celu przywrócenie prawidłowego kierunku wzrostu paznokcia. Jest to zabieg małoinwazyjny, a jednocześnie wysoce skuteczny w leczeniu wrastających paznokci.

 

U kogo wykonuje się plastykę wałów okołopaznokciowych?

 

Plastyka wałów okołopaznokciowych wykonywana jest w przypadku:

  • przerośniętych wałów okołopaznokciowych i często występujących stanów zapalnych w tej okolicy,
  • długiej historii leczenia wrastających paznokci,
  • predyspozycji genetycznych do wrastania paznokci.

Fachowy podolog jest w stanie ocenić czy klamra ortonyksyjna lub kostka Arkady będą wystarczające w leczeniu konkretnego przypadku wrastających paznokci czy terapię należy uzupełnić o plastykę wałów okołopaznokciowych. Jedynie profesjonalne podejście do problemu daje możliwość uzyskania trwałych efektów leczenia.

 

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Jak wygląda zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych?

 

Zabieg wykonywany jest przez lekarza chirurga i jest całkowicie bezbolesny. Po podaniu znieczulenia miejscowego lekarz dokonuje izolowanej plastyki tkanek miękkich, ale bez naruszania płytki paznokciowej, macierzy i łożyska. Następnie zakładane są szwy i opatrunek. Po zabiegu pacjent może od razu chodzić, a powrót do normalnej aktywności jest możliwy już po zdjęciu szwów czyli w 2 tygodniu od wykonania plastyki.

 

Plastyka wałów okołopaznokciowych - zalety

 

Plastyka wałów okołopaznokciowych daje możliwość trwałego wyleczenia zaawansowanych zmian. Jest to alternatywa dla bardziej inwazyjnego zabiegu klinowej resekcji (wycięcia) paznokcia. Wycięcie paznokcia narusza dodatkowo łożysko i macierz pod płytką paznokciową, co w przyszłości może wiązać się z rozwarstwieniem lub patologicznym odrostem paznokcia. Plastyka wałów nie ingeruje w struktury odpowiedzialne za tworzenie, wzrost i odżywienie płytki paznokcia, w związku z czym ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest bliskie zeru. Okres rekonwalescencji po zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych jest ponadto o wiele krótszy.

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2021