Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Płaskostopie poprzeczne i odciski


jak-leczyc-odciski-1.jpg

Jeśli na podeszwie z przodu stopy tworzą się bolesne zgrubienia, może to być jeden z objawów płaskostopia poprzecznego. Ból często uniemożliwia chodzenie w butach na wysokim obcasie czy w butach o cienkiej podeszwie.

Usuwanie odcisków domowymi sposobami nie zawsze kończy się powodzeniem. Pumeks czy skarpetki złuszczające prowadzą jedynie do usunięcia powierzchownej warstwy  zrogowaciałego naskórka. Głębiej zlokalizowane zmiany można skutecznie usunąć w gabinecie podologicznym. Podolog przy użyciu specjalnych narzędzi jest w stanie usunąć odcisk w całości. W gabinecie podologicznym można także zbadać stopy pod kątem przyczyny tworzenia się odcisków.

Odciski i płaskostopie poprzeczne - przyczyny

Odciski na podeszwie stopy stanowią wyraz obrony skóry przed punktowo zwiększonym naciskiem. W normalnych warunkach, kości śródstopia w obrębie przodostopia tworzą łuk poprzeczny stopy. Pod wpływem obciążenia stopy ciężarem ciała łuk ten obniża się, ale z zachowaniem równomiernego rozkładu nacisków pod każdą z głów kości śródstopia. W warunkach płaskostopia poprzecznego dochodzi do nieprawidłowo zwiększonego nacisku pod głowami najczęściej drugiej i trzeciej kości śródstopia (na środku przodostopia). Przyczyną tego może być:

Diagnostyka odcisków

W trakcie wizyty podolog przeprowadza dokładny wywiad oraz ocenia kształt i funkcję stóp w warunkach statycznych i dynamicznych. Może także wykonać pedobarograficzne badanie komputerowe, które obiektywnie obrazuje rozkład nacisków pod podeszwą każdej ze stóp.

Niektóre zmiany mogą tylko przypominać odciski czy modzele, a tak naprawdę nimi nie są. Podolog jest w stanie odróżnić czy kłopotliwa zmiana nie jest przypadkiem brodawką wirusową, guzkiem czy miejscowym łuszczeniem się skóry związanym z grzybicą.

Leczenie odcisków – na czym polega?

1)   Usuwanie odcisków w gabinecie podologicznym

Wycinanie odcisków przez podologa jest w pełni bezpiecznym zabiegiem. Bolesna zmiana zostaje usunięta w całości. W efekcie skóra staje się ponownie miękka i przyjemna w dotyku. Najczęściej efekt ten udaje się uzyskać już podczas jednej wizyty. Bardziej zaawansowane zmiany mogą wymagać ponownego opracowania w ustalonym przez podologa czasie.

2)   Wkładki na płaskostopie poprzeczne

Celem noszenia wkładek ortopedycznych jest odciążenie miejsc, w których powstają bolesne zgrubienia skóry. Drugim równie ważnym celem jest poprawa biomechaniki stopy w trakcie chodzenia czy biegania. Zaleca się, aby noszenie wkładek było uzupełnione ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie wewnętrzne stóp. Ćwiczenia i wkładki nie cofną nabytego płaskostopia poprzecznego, ale mogą zapobiec wtórnym przeciążeniom i dolegliwościom bólowym. Nosząc wkładki, chronimy skórę podeszwy przed nadmiernym naciskiem, dzięki czemu odciski nie pojawiają się tak szybko.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line