Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane w leczeniu zwyrodnienia stawów kończyny dolnej


osocze-bogatoplytkowe-w-ortopedii.jpg

Krew składa się z niewielkich elementów stałych, w tym krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi. Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest skoncentrowaną substancją, która zawiera dużą ilość płytek, pozyskiwanych z krwi własnej pacjenta. Wysoka zawartość płytek krwi w osoczu sprawia, że zostają pobudzone naturalne procesy regeneracyjne organizmu, dotyczące tkanek miękkich i kości. Dlatego też osocze bogatopłytkowe w ortopedii i medycynie sportowej wykorzystuje się w leczeniu urazów i przewlekłych schorzeń ortopedycznych. 

Właściwości i zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii jest cenione za zawartość czynników wzrostu, które stosowane są w leczeniu zmian w tkankach miękkich i kostnych. Osocze pobudza tzw. Autologiczną Odnowę Komórkową, a w konsekwencji dochodzi do produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego, tworzenia nowych naczyń krwionośnych, pobudzenia mikrokrążenia oraz aktywacji komórek macierzystych.

Dlaczego warto stosować osocze bogatopłytkowe na stawy kończyn dolnych w leczeniu ich zwyrodnienia?

Osocze bogatopłytkowe przyspiesza gojenie się ścięgien po urazach i pomaga w przebiegu ich przewlekłego zapalenia. Leczenie zwyrodnienia stawów osoczem bogatopłytkowym wspiera przede wszystkim gojenie się chrząstki, które przysparza wiele trudności. Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego umożliwia zahamowanie, a czasami nawet cofnięcie się powstałych uszkodzeń i jest o wiele bardziej skuteczne niż wstrzyknięcie soli fizjologicznej.

Osocze bogatopłytkowe na ostrogi piętowe

Ostrogi piętowe to widoczne w RTG zwapnienia rozcięgna podeszwowego w miejscu przyczepu do kości piętowej. Ich przyczyną jest przeciążenie oraz długotrwały proces zapalny, powodujący ból. Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) okolic pięty jest bardzo skuteczna. Dzięki wysokiemu stężeniu naturalnych czynników wzrostu w osoczu, ostrzyknięte tkanki są natychmiast pobudzone do regeneracji, a dolegliwości bólowe ustępują.

Zalety terapii osoczem bogatopłytkowym

Do zalet terapii osoczem bogatopłytkowym można zaliczyć:

Wskazania do terapii osoczem bogatopłytkowym

Wskazaniami do terapii są:

Czy terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) w leczeniu zwyrodnień stawów kończyn dolnych jest bezpieczna?

Wykorzystanie w leczeniu osoczem bogatopłytkowym preparatu, zawierającego krew własną pacjenta, pozwala uniknąć wielu powikłań, w tym reakcji alergicznych i zakażeń. Osocze, jako preparat autologiczny, nie może być źródłem zakażenia wirusowego.

Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) - przeciwwskazania

Mimo wysokiego bezpieczeństwa terapii, istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia, a są nimi:

O kwalifikacji do terapii w każdym przypadku powinien decydować lekarz specjalista, a decyzja musi być poprzedzona szczegółowym badaniem.

Przebieg terapii z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

Pierwszym etapem terapii z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest znieczulenie powierzchniowe okolicy, gdzie będzie wstrzykiwane. Następnie powinna zostać pobrana krew żylna pacjenta, a z niej przygotowany preparat. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w strzykawce osocza oraz wstrzyknięcie go w pożądane miejsce.

Czy czas rekonwalescencji jest długi?

Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) nie wymaga okresu rekonwalescencji. Jedynym skutkiem ubocznym może być wystąpienie niewielkiego obrzęku, który znika po kilku godzinach. U niektórych pacjentów pojawia się ból, swędzenie, pieczenie, a czasami krwiaki lub zasinienia. Wszystkie te objawy ustępują po kilku dniach. Z tego względu terapia osoczem bogatopłytkowym w leczeniu zwyrodnień kończyn dolnych jest bardzo korzystna dla pacjentów.

Jak długo trwa zabieg?

Sam zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego trwa około pół godziny.

Co ile należy powtarzać terapię osoczem bogatopłytkowym?

Zabiegi powinny być wykonywane maksymalnie 3 razy w ciągu sześciu miesięcy, ale większość pacjentów czuje ulgę już po drugim zastrzyku. Rezultaty mogą utrzymywać się nawet do 1,5 roku.

Postępowanie po terapii

Po terapii nie należy stosować okładów i nie uciskać miejsca, w którym było wstrzyknięte osocze. Ponadto warto unikać wysiłku przez co najmniej 2 dni, nadmiernej ekspozycji na słońce i miejsc z dużym ryzykiem zakażeń (basenów, saun i siłowni).

 

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line