W poradni ortopedycznej uzyskasz pomoc w zakresie:
- diagnostyki chorób i urazów występujących w obrębie narządów ruchu;
- zabezpieczenia urazów (np. zwichnięcia, złamania) i skierowania na oddział szpitalny pacjentów wymagających leczenia chirurgicznego;
- diagnostyki oraz leczenia stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych wraz z zaplanowaniem terapii farmakologicznej i fizjoterapii, oraz monitorowaniem efektywności wybranych metod leczenia;
- diagnostyki wad wrodzonych i nabytych wraz ze wskazaniem właściwej metody postępowania;
- zagadnień związanych z medycyną sportową.
Korzystając z pomocy poradni ortopedycznej, możesz liczyć na indywidualne podejście, dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz ustalenie planu dotyczącego dalszej diagnostyki (np. USG, RTG) i odpowiednich metod leczenia. Plan diagnostyczno- terapeutyczny opracowywany jest przez lekarza specjalistę w dziedzinie ortopedii, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.
O czym należy pamiętać przed wizytą u ortopedy?
W przypadku wykonywania jakichkolwiek badań dotyczących zgłaszanych dolegliwości, na wizytę warto zabrać całą posiadaną dokumentację medyczną.
Jeśli pacjent porusza się z trudnością, używa przedmiotów usprawniających poruszanie (np. kule, balkonik) lub funkcjonowanie (np. protezy), powinien mieć je ze sobą na wizycie u ortopedy.
Pacjenci z urazami powinni zadbać o wygodne ubranie, szczególnie jeśli zachodzi podejrzenie złamania i jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia konieczności założenia gipsu.