Komputerowe badanie stóp (podobarografia, pedobarografia) - na czym polega?

  komputerowe badanie stóp

Badanie komputerowe stóp umożliwia pełną funkcjonalną diagnostykę podologiczną. Ma bardzo duże znaczenie w ocenie nieprawidłowości występujących w obrębie stóp, ale również układu mięśniowego i układu kostno-szkieletowego ciała. Umożliwia wychwycenie wszelkich nieprawidłowości – wyłapie nawet najmniejsze asymetrie w ustawieniu stóp. Warto je wykonać, ponieważ zaniedbane zaburzenia w obrębie stóp mogą doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych kolana, zmian zwyrodnieniowych biodra. Mogą wpływać także na ból kręgosłupa, pojawienie się skoliozy lub innych wad postawy.

Na czym polega badanie komputerowe stóp?

Komputerowe badanie stóp jest badaniem bezinwazyjnym i umożliwia precyzyjną ocenę stanu i kształtu stóp. Możliwe jest wykonanie badania statycznego za pomocą podoskopu oraz dynamicznego i statycznego za pomocą maty pedobarograficznej.  Podczas badania komputerowego stóp przy pomocy podoskopu wykonywane są zdjęcia, krótkie sekwencje filmowe, które rejestrują ruch stóp. Otrzymane materiały pomagają analizować wyniki badania, a także postawić trafną diagnozę. Z komputerowego badania stóp mogą korzystać zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.

Rodzaje komputerowego badania stóp

Jak już wcześniej wspomniano, komputerowe badanie stóp może mieć charakter statyczny lub dynamiczny.

 • Badanie statyczne stóp – wykonywane jest w bezruchu, umożliwia zbadanie rozkładu obciążeń na stopach oraz pozwala dokonać analizy stabilometrycznej ciała, czyli oceny stabilności postawy ciała. 
 • Badanie dynamiczne stóp – wykonywane jest w ruchu. Pacjent przechodzi po macie tensometrycznej, co pozwala na dokładną analizę jego kroku. Badanie dynamiczne pozwala sprawdzić, czy chód i biomechanika stopy pacjenta są prawidłowe. Nieprawidłowe stawianie stóp podczas chodu może bowiem wpływać na występowanie przeciążeń, co często prowadzi do bólu stóp, kolan, a nawet kręgosłupa. Sprzyja też pojawianiu się odcisków i modzeli. 

Oba rodzaje badania pozwalają określić symetrię obciążenia kończyn, wydrążenia łuków i maksymalnego nacisku na poszczególne cześć stóp, a następnie - zaplanowania procesu profilaktycznego, procesu leczenia czy też rehabilitacji.

Pomiaru dokonuje się za pomocą podoskopu i maty tensometrycznej (maty z czujnikami, połączonej z komputerem), które pozwalają na zbadanie stopy w spoczynku oraz w trakcie chodu.

W gabinecie Podomedicol posiadamy nowoczesną matę Sensor Medica Maxi, która pozwala na przeprowadzenie zaawansowanej diagnostyki stóp i dzięki zidentyfikowaniu miejsca obciążeń pozwala zaplanować najlepszy proces profilaktyki. 

       

Wskazania do badania komputerowego stóp

Badanie komputerowe stóp powinno być przeprowadzone w szczególności u:

 •  dzieci - jeśli dziecko się potyka lub mocno krzywi obuwie, wskazane jest również u dzieci uprawiających sport; pozwala skontrolować, czy rozwój stóp u dzieci jest prawidłowy;
 •  sportowców - dolegliwości stóp mogą mieć negatywny wpływ na wszystkie elementy narządu ruchu, a badanie zapobiega powstawaniu wad i niechcianych urazów; badanie zaleca się także wykonać w celu profilaktyki kontuzji;
 •  osób pracujących w pozycji stojącej - sztywne podeszwy butów mogą powodować zaburzenia biomechaniki stopy, a to prowadzi do powstawania żylaków oraz bólów kręgosłupa,
 •  osób starszych - artretyzm, bóle kręgosłupa czy zaburzenia krążenia u osób w podeszłym wieku przekładają się na uczucie ciężkości stóp i inne dolegliwości, zaburzające chód.
 •  cukrzyków – u których istnieje ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej. Badanie pedobarograficzne pozwala określić obszary narażone na rozwój owrzodzeń, co znacząco ułatwia dobór wkładek, obuwia ortopedycznego. Pozwala to zapobiec dalszemu postępowi choroby;

Komputerowe badanie stóp zaleca się także wykonać w przypadku:

 •  deformacji w obrębie stóp;
 •  dolegliwości bólowych stóp, kolan i kręgosłupa;
 •  zaburzeń równowagi;
 •  metatarsalgii Mortona (zespołu bólowego, wywoływanego uciskiem nerwów podeszwowych),
 •  często występujących odcisków, modzeli;
 •  koślawości lub szpotawości kolan lub kości piętowych;
 •  haluksów;
 •  palców młotkowatych;
 •  stopy poprzecznie płaskiej, wydrążonej, spastycznej, serpentynowej, reumatycznej;

Wykonanie komputerowego badania stóp poleca się także wszystkim osobom, które chcą upewnić się, że ich stopy są zdrowe – bez deformacji i schorzeń. Taka profilaktyka jest zalecana, ponieważ znaczna część osób nie wie, że cierpi na schorzenia, które mogą się rozwinąć i w przyszłości powodować przykre dolegliwości. Dzięki precyzyjnemu badaniu komputerowemu stóp możliwa jest szybka diagnostyka oraz zastosowanie najlepszej profilaktyki i metod leczenia.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Przeciwwskazania do badania

Komputerowe badanie stóp jest całkowicie bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Może z niego skorzystać każdy.

Przygotowanie do komputerowego badania stóp

Z uwagi na bezinwazyjność tego badania, ze strony pacjenta nie wymaga się żadnego wcześniejszego przygotowania.

Co diagnozuje komputerowe badanie stóp?

Badanie komputerowe stóp a ma na celu ukazanie kształtu oraz funkcjonowania stóp. Dzięki temu pozwala wykryć nieprawidłowości w ich pracy. Pozwala wykryć:

 •  wady stóp (płaskostopie podłużne i poprzeczne; stopę wydrążoną; haluksy; palce młotkowate)
 •  schorzenia stóp (ostrogę piętową, metatarsalgię)
 •  wady postawy (skoliozę, koślawość kolan i stóp)
 •  nieprawidłowości chodu
 •  zaburzania równowagi i statyki ciała
 •  ryzyko pojawienia się owrzodzeń u osób chorych na cukrzycę 

Czy badanie komputerowe stóp jest bolesne?

Komputerowe badanie stóp jest bezinwazyjne, a co za tym idzie - również bezbolesne. Może być z sukcesem wykonywane u pacjentów onkologicznych.

Czy do wykonania komputerowego badania stóp potrzebne jest skierowanie?

Wykonanie badania nie wymaga od pacjenta posiadania skierowania. Można je wykonać na NFZ lub prywatnie.

Dobór indywidualnych wkładek ortopedycznych

W przypadku, gdy badanie wykaże wady w budowie lub biomechanice stóp, fizjoterapeuta powinien zlecić indywidualny plan ćwiczeń, wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych czy też obuwia ortopedycznego. Komputerowe badanie stóp ułatwia dobór najlepszej wkładki ortopedycznej lub innego odciążenia.

Zobacz także: ortopedyczne wkładki do butów - dlaczego powinny być indywidualne?

Komputerowe badanie stóp w Krakowie – gdzie wykonać?

Badanie komputerowe stóp najlepiej wykonywać w wyspecjalizowanych gabinetach podologicznych, które oferują usługi z zakresu diagnostyki oraz leczenia dolegliwości stóp. Analiza wyników badania pozwoli dobrać dla pacjenta optymalne rozwiązania i wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Badanie komputerowe stóp wykonywane jest przez specjalistów w Centrum Medycznym Podomedicol! Serdecznie zapraszamy - zarezerwuj badanie!

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2021