Jak leczyć odciski?

Odciski są związane z nadmiernym miejscowym rogowaceniem naskórka. Odciski stanowią częsty problem, zwłaszcza u osób uprawiających sport czy noszących eleganckie buty. Czasami odciski powstają na skutek wad i deformacji stóp. Głębokie odciski są trudne do usunięcia domowymi sposobami - powierzchowne starcie naskórka pumeksem zwykle nie likwiduje problemu. Nieodzowna staje się wtedy pomoc podologa, który wyjaśni jak leczyć odciski i usunie odcisk sprawdzonymi metodami. Ponadto podolog zdiagnozuje przyczynę powstawania bolesnych zgrubień skóry, co przełoży się na skuteczne leczenie odcisków.

Czym są odciski?

Odciski powstają w wyniku silnego ucisku na skórę. Tkanka broni się przed czynnikiem mechanicznym, zwiększając produkcję komórek naskórka. Na skórze pojawia się zgrubiałe miejsce. Odcisk posiada tzw. rdzeń położony w głębszych warstwach skóry. Nacisk na rdzeń może powodować dotkliwy ból.

Przyczyny powstawania i leczenie odcisków

Trwała likwidacja odcisków u niektórych osób może być łatwym zadaniem, u innych może wymagać podjęcia dodatkowych działań. Ogólne postępowanie zależy od przyczyny powstawania odcisku. Gdy głównym czynnikiem sprawczym jest noszenie ciasnego lub ściskającego stopę obuwia, wystarczy odpowiednio dopasować rozmiar i tęgość buta do objętości stopy. Gdy deformacje stopy i palców są znaczne i istnieją inne wskazania (ból stawów i mięśni), należy zastanowić się nad zabiegiem operacyjnym korygującym ustawienie stopy. Operacja płaskostopia poprzecznego może trwale zlikwidować problem nawracających głębokich odcisków na podeszwie stopy pod palcami. Zachowawczo można stosować specjalne wkładki ortopedyczne wspierające łuk poprzeczny stopy i odciążające miejsca zwiększonego ucisku.

Leczenie odcisków jest trudniejsze u osób z nadwagą oraz z chorobami współistniejącymi, np. cukrzycą, miażdżycą tętnic kończyn dolnych, chorobami tarczycy oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Jak usunąć odciski?

Usuwanie odcisków najlepiej przeprowadzić w gabinecie podologicznym, gdzie istnieją możliwości sterylnego wykonania zabiegu. Odcisk usuwany jest w całości, tzn. z korzeniem, którego obecność generuje ból.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Podolog może zaopatrzyć miejsce po odcisku specjalnym środkiem wspierającym regenerację skóry. Czasem konieczne jest założenie specjalnej ortezy czasowo odciążającej zaopatrywane miejsce. Zabieg usuwania odcisku jest bezbolesny.

Chirurgiczne usuwanie odcisków stanowi metodę leczenia głębokich, drążących odcisków. Zabieg polega na wycięciu problematycznych tkanek za pomocą specjalnego narzędzia. Usunięcie odcisku trwa krótko i nie wymaga hospitalizacji.

Jeśli nie wiesz, jak wyleczyć odcisk, zgłoś się do podologa, który przeprowadzi dokładny wywiad, szczegółowo oceni stan skóry i zaplanuje odpowiednie leczenie.

 

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2020