Grzybica paznokci u cukrzyka

Osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na wystąpienie grzybicy paznokci i skóry stóp. Częstsze zachorowania na grzybicę obserwuje się u osób z niewyrównaną cukrzycą, u których dochodzi do gwałtownych zmian poziomu glukozy we krwi. Większe ryzyko rozwoju grzybicy paznokci wynika głównie z zaburzeń immunologicznych, uszkodzeń nerwów obwodowych, upośledzenia ukrwienia oraz wtórnych deformacji stopy. Stopę cukrzyka cechuje łatwość zakażenia i niewydolność naturalnych mechanizmów walki z infekcjami, w tym z grzybicą stóp. W gabinecie Podomedicol w Krakowie oferujemy profesjonalną pielęgnację stopy cukrzycowej oraz skuteczne leczenie grzybicy paznokci.

Przyczyny grzybicy paznokci u stóp

Infekcja i łatwe rozprzestrzenianie się grzybicy stóp na paznokcie u osoby chorej na cukrzycę może wynikać z:

 • zaburzeń mechanizmów obronnych:
  • chemotaksji czyli napływania komórek odpornościowych w miejsce zakażenia grzybicą,
  • fagocytozy czyli pochłaniania strzępków grzyba przez leukocyty,
 • delikatnej i wrażliwej skóry podatnej na uszkodzenia,
 • nabytego płaskostopia i zniekształceń palców stopy – powoduje to konflikt skóry lub paznokcia z obuwiem i powstawanie mikrourazów będących wrotami zakażenia,
 • błędów pielęgnacyjnych:
  • obcinanie płytki paznokciowej po bokach lub zbyt głębokie wycięcie płytki – często związane z zaburzeniami czucia w przebiegu polineuropatii cukrzycowej,
  • pozostawianie wilgotnych, nieosuszonych stóp po kąpieli,
  • stosowanie środków drażniących skórę i długiego moczenia stóp.

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci na stopach cukrzyka może mieć cięższy przebieg. Paznokcie zainfekowane grzybicą zmieniają zabarwienie na żółtoszare, stają się pogrubiałe, pofałdowane i łamliwe. Grzybica paznokci może prowadzić do ukruszenia się płytki lub oddzielenia paznokcia od macierzy. Jest to bardzo nieestetyczny problem. Dodatkowo mikrourazy tkanek miękkich zwiększają ryzyko wnikania innych drobnoustrojów (np. bakterii).

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Leczenie grzybicy paznokci u cukrzyka

W naszym gabinecie w Krakowie prowadzimy profesjonalne i skuteczne leczenie grzybicy paznokci. Terapia powinna być jak najmniej inwazyjna i nie powodować dalszych uszkodzeń tkanek. Jedną z nowoczesnych metod leczenia grzybicy paznokci jest naświetlanie płytki paznokciowej wiązką lasera. Leczenie grzybicy czasem uzupełnia się specjalnymi kremami antygrzybiczymi lub doustnym podaniem leków.

Leczenie wymaga od Pacjenta cierpliwości – całkowite wyleczenie następuje wtedy, gdy paznokieć odrośnie na pełną długość bez oznak grzybicy. Trwa to z reguły około 10-12 miesięcy.

Noszone obuwie powinno zostać odkażone w specjalnym urządzeniu do dezynfekcji. Buty dla cukrzyka (cholewka) powinny być wykonane z naturalnej skóry lub przewiewnych miękkich materiałów. Pozwoli to swobodnie pomieścić stopę wraz z palcami i stworzyć suche środowisko sprzyjające leczeniu grzybicy paznokci.

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2020