Czym zajmuje się podolog?

  czym-zajmuje-sie-podolog.jpg

Podolog to specjalista od stóp, który diagnozuje, a także leczy różnego typu dolegliwości. Schorzenia kończyn dolnych bywają na tyle złożone, że konieczna jest wizyta u fachowca. Trzeba jednak wiedzieć, że ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Im wcześniej zostanie wykryty problem, tym lepiej dla pacjenta. Podologia jest działem medycyny - skupia się ona nie tylko na stopach, ale także stawie skokowo-goleniowym. Nie można również nie wspomnieć o mięśniach, tkance podskórnej oraz paznokciach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Co to jest podologia?

Podologia to dziedzina medycyny skupiająca się na leczeniu oraz profilaktyce stóp. Nie każdy wie, że wyróżnia się wiele schorzeń kończyn dolnych - zarówno tych pozornie błahych, jak i poważnych (np. będących następstwem cukrzycy). Ludzie coraz częściej potrzebują pomocy specjalisty, jakim jest podolog. W dużej mierze jest to wynikiem powiększającej się listy chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest otyłość, która generuje mnóstwo problemów występujących właśnie w obrębie stóp. Podolog Kraków kieruje swoją ofertę do pacjentów w każdym wieku. Trzeba zaznaczyć, że nie tylko osoby starsze skarżą się na dolegliwości ze strony stóp, wiele schorzeń występuje także u dzieci i młodzieży. Gabinet podologiczny Podomedicol w Krakowie oferuje fachową pomoc w zakresie chorób związanych ze stopami!

Kim jest podolog?

Niejedna osoba zastanawia się, kto to jest podolog. Jak już wspomniano, to specjalista od stóp zajmujący się diagnozą oraz leczeniem rozmaitych schorzeń i nieprawidłowości. Świadczy on także usługi związane z profilaktyką - dzięki temu można uniknąć zaostrzenia się problemu. Na uwagę zasługuje fakt, że podolog musi posiadać wiedzę z różnych dziedzin medycyny m.in. ortopedii, chirurgii, kosmetologii, dermatologii czy diabetologii. Zgłaszają się do niego osoby posiadające rozmaite problemy zdrowotne.

Czym zajmuje się podolog?

Omawiany specjalista od stóp odpowiada przede wszystkim za diagnozę, profilaktykę oraz leczenie. Podolog czym się zajmuje - to pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Podolog przeprowadza niezbędne konsultacja i dobiera najlepszą metodę terapii. Bardzo często udziela praktycznych wskazówek związanych z pielęgnacją stóp, czy też doborem właściwego obuwia. Należy podkreślić, że powinien on współpracować z lekarzami, fizjoterapeutami, czy też rehabilitantami. Dzięki temu możliwe jest holistyczne podejście do problemu.

Jakie zabiegi może wykonywać podolog?

Podolog może wykonywać wiele zabiegów, jednak wszystko zależy od zakresu oferty wybranego specjalisty. Można do nich zaliczyć m.in.:

 •  opracowanie i obcięcie paznokci;
 •  usuwanie modzeli;
 •  pedicure leczniczy;
 •  usuwanie odcisków;
 •  usuwanie brodawek;
 •  leczenie paznokci wrastających i wkręcających;
 •  leczenie grzybicy paznokci;
 •  leczenie pękających pięt;
 •  leczenie nadmiernej potliwości stóp;
 •  rekonstrukcję płytki paznokciowej;
 •  usuniecie hiperkeratoz;
 •  badanie bakteriologiczne;
 •  badanie mykologiczne;
 •  usunięcie krwiaka podpaznokciowego;
 •  leczenie suchej skóry stóp;

 

Zakres usług jest jednak o wiele szerszy, więc warto umówić się na wizytę nawet wtedy, gdy posiadane schorzenie nie utrudnia codziennego życia. W Podomedicol wykwalifikowany zespół dzięki licznym kursom i szkoleniom, co potwierdzają liczne certyfikaty, może wykonywać wiele specjalistycznych zabiegów w obrębie stóp.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zarezerwuj wizytę

Kiedy udać się do podologa?

Jeśli wiesz już, jakie zabiegi wykonuje omawiany specjalista, to możesz określić, czy potrzebujesz jego pomocy. Z pewnością warto jest zapisać się na wizytę, nawet jeśli pozornie nic nam nie dolega. Podomedicol w Krakowie oferuje darmowe konsultacje podologiczne, na które serdecznie zapraszamy! 

Bywa tak, że zmiany bakteryjne, grzybicze bądź wirusowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Do podologa dobrze jest udać się od razu w momencie, gdy zauważymy nieprawidłowości lub dysfunkcje kończyn dolnych. Nieważne, czy są to jedynie pękające pięty lub odciski, czy nawracający ból uniemożliwiający swobodne przemieszczanie się. Im szybciej udamy się po pomoc, tym łatwiej będzie pozbyć się dolegliwości.

Czy do podologa trzeba mieć skierowanie?

Osoby, które chcą skorzystać z usług podologa nie muszą posiadać skierowania. Wystarczy więc znaleźć godnego zaufania specjalistę, a następnie umówić się na wizytę. W prywatnym gabinecie podologicznym uzyskamy fachową pomoc szybko, bez długiego oczekiwania na termin.

Jak wygląda wizyta u podologa?

W zdecydowanej większości przypadków wizyta u podologa przebiega w zgodzie z poniższym schematem:

 1. dokładny wywiad z pacjentem;
 2. omówienie stanu zdrowia;
 3. oględziny stóp – badanie palpacyjne i wizualne;
 4. ocena deformacji w obrębie stóp;
 5. omówienie stanu paznokci i stanu skóry stóp;
 6. omówienie z pacjentem planu indywidualnie dobranej terapii;
 7. dobór odpowiedniej pielęgnacji domowej oraz porady profilaktyczne;

 

Czym wyróżnia się dobry podolog?

Dobry podolog posiada liczne certyfikaty ukończenia szkoleń i kursów, dysponuje nowoczesnym sprzętem oraz aparaturami. Ponadto posiada rozległą wiedzę z wielu dziedzin medycyny (anatomii, diabetologii, dermatologii, ortopedii i flebologii), a także bogate doświadczenie. Ważne jest, aby specjalista współpracował z lekarzami oraz rehabilitantami. Dotyczy to w szczególności tych, którzy oferują podologię ortopedyczną. Duże znaczenie ma również indywidualne podejście do każdego przypadku, empatia, zaangażowanie oraz chęć pomocy.

Zobacz także: bezbolesne leczenie wrastających się i wkręcających paznokci

Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: gabinet@podomedicol.pl lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .
Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.
Wszelkie prawa zastrze?one 2021