Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Podolog radzi: sportowcu, uniknij skutków źle dobranego obuwia


Różnorodność butów sportowych dostosowanych do potrzeb stóp.

Rola podologa w sporcie

Jeśli ty osobiście lub ktoś z twoich znajomych uprawia sport, możliwe, że już spotkaliście się z problemem dotyczącym stóp. Najbardziej znane i uprzykrzające aktywność fizyczną zmiany to: otarcia, bolesne modzele i odciski oraz urazy paznokci. U wielu osób pojawia się także problem bolesnego pieczenia przedniej części podeszwy, narastanie już obecnych deformacji palców lub nawracające kontuzje w obrębie stóp i kolan. Skóra stóp sportowca częściej ulega zakażeniu grzybiczemu, które następnie szerzy się na paznokcie, negatywnie wypływając na ich wygląd i nierzadko prowadząc do utraty płytki paznokciowej. Istnieje również podwyższone ryzyko powstawania brodawek wirusowych na stopach. Pięty częściej są spękane, a skóra jest bardziej podatna na kolejne urazy. Nierzadko pojawia się także problem przykrego zapachu stóp i noszonego obuwia.

Nieleczone problemy ze stopami mogą się pogłębiać i znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Leczenie zaniedbanych stanów jest dłuższe, co jednocześnie może oznaczać dłuższą przerwę w treningach.

W tym miejscu należy postawić pytanie: kto może skutecznie pomóc oraz doradzić, jednocześnie rozumiejąc sportowca? Taką osobą jest podolog – tj. specjalista zajmujący się problematyką stóp. Podolodzy kompleksowo kształcą się pod kątem schorzeń dermatologicznych i zaburzeń biomechanicznych w obrębie stóp. W krajach zachodnich opieka podologiczna jest bardzo rozwinięta – dla sportowców regularne wizyty u podologa są czymś naturalnym, porównywalnym z profilaktycznymi przeglądami u dentysty. W Polsce świadomość zakresu usług podologa stopniowo wzrasta.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Warto zgłosić się do podologa po poradę nawet wtedy, gdy jeszcze nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Każdy z nas posiada unikalną budowę stóp, a niektóre z nich niestandardowym kształtem i sposobem pracy predysponują do powstawania uszkodzeń skóry lub przeciążeń kostno-stawowo-mięśniowych. Warto wiedzieć, że układowe choroby zapalne, schorzenia dermatologiczne, a nawet zaburzenia endokrynologiczne wpływają na kondycję stóp. Istotne znaczenie mogą mieć zabiegi operacyjne przeprowadzane w obrębie stawu kolanowego i biodrowego. Niepożądane objawy mogą się ujawnić, gdy zaczniemy uprawiać sport, narażając stopy na zwiększone przeciążenia oraz specyficzny mikroklimat panujący w obuwiu podczas wysiłku.

Podolog, oceniając kondycję stóp, bierze pod uwagę wszystkie powyżej wymienione czynniki. Najpierw przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, dzięki któremu podolog uzyskuje informacje co do stylu życia, ewentualnie towarzyszących problemów zdrowotnych i procedur medycznych przeprowadzanych w przeszłości. Badanie podologiczne obejmuje oglądanie skóry i paznokci, badanie manualne obejmujące zakres ruchomości w stawach oraz wykonanie specyficznych testów istotnych z punktu widzenia biomechaniki stawu skokowego i stopy. Podolog może uzupełnić diagnostykę badaniem komputerowym stóp, które obejmuje zwykle skan 2D podeszwowej strony stopy lub pedobarografię. Pedobarografia (inaczej baropodometria) to badanie polegające na pomiarze rozkładu nacisków stopy na podłoże. Pedobarografia wykonywana jest w pozycji stojącej oraz w trakcie chodu lub biegu. Badanie statyczne może pokazać przeciążenie jednej z kończyn, tj. przeniesienie większego % masy ciała na prawą albo na lewą nogę. Statyczna baropodometria może również wykazać nadmierne przesunięcie ciężaru ciała na przodostopia. Analizę badania należy skonfrontować z globalną oceną postawy ciała. Ocenę postawy ciała może wykonać przeszkolony pod tym kątem podolog lub fizjoterapeuta. Badanie dynamiczne (w trakcie chodu lub biegu) dostarcza wielu informacji na temat sposobu przetaczania stopy. Dzięki temu w obiektywny sposób można zmierzyć nieprawidłowości i uwzględnić je w doborze obuwia sportowego i/lub wkładek ortopedycznych.

Podolog współpracuje z innymi specjalistami – fizjoterapeutą, ortopedą, chirurgiem naczyniowym, dermatologiem. Może omawiać wyniki badań lub prosić o dodatkową konsultację.

W zakresie zmian skórnych i zmian zlokalizowanych na paznokciach podolog może samodzielnie planować i przeprowadzać zabiegi służące przywróceniu zdrowia i poprawie wyglądu stóp. Do oferty większości gabinetów podologicznych należą usługi takie jak:

Jak wyżej wspomniano, podolog może oceniać biomechanikę stóp i na tej podstawie dobierać specjalne ortezy korygujące lub odciążające. Ponadto służy doradztwem w zakresie doboru obuwia codziennego i sportowego. Opieka podologa jest więc kompleksowa.

Dlaczego dobór odpowiedniego obuwia jest tak ważny?

W butach spędzamy większość życia. Osoby kochające aktywność sportową spędzają w obuwiu sportowym od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo. Czasami wybór konkretnego modelu obuwia wynika z mody. Często rozważamy zakup butów po obejrzeniu reklamy, nie będąc wcale pewnym, czy buty te będą dobrze pasować do naszej stopy. Popełniamy błędy związane z doborem prawidłowego rozmiaru obuwia – gdy sklep aktualnie nie dysponuje większym rozmiarem danego modelu obuwia kupujemy mniejszy rozmiar, pomimo tego, że jest to but „na styk”. Konsekwencje zbyt ciasnego obuwia to zniekształcenia palców (palec młotkowaty, palec koślawy), bolesne nagniotki na palcach, uszkodzenia płytki paznokciowej i uciskowe dolegliwości bólowe przodostopia. Zbyt duży rozmiar obuwia może z kolei powodować wysuwanie się pięty z buta i powstawanie bolesnych otarć na pięcie. Przesuwanie się stopy wewnątrz zbyt dużego buta może także skutkować powstawaniem uszkodzeń skóry na podeszwie stopy.

Nieodpowiednio dobrane materiały obuwia do pory roku lub rodzaju aktywności często kończą się efektem „mokrej skarpetki” i zmacerowaniem skóry. Skóra w takim stanie jest bardziej podatna na infekcje, zwłaszcza zakażenia grzybicze (ciepło i wilgoć to warunki sprzyjające rozwojowi grzybów).

Dobór rodzaju obuwia biegowego na własną rękę (neutralne, supinujące, pronujące), często w połączeniu z wkładkami ortopedycznymi dobranymi „na chybił trafił”, skutkuje zaburzeniem biomechaniki ciała, przeciążeniem układu ruchu i zwiększonym ryzykiem kontuzji.

Jak prawidłowo dobrać obuwie – kilka ważnych wskazówek

Podstawowe cechy obuwia sportowego to:

  1. Rozmiar i tęgość dobrane do wymiarów stóp – stopa w trakcie biegu może wydłużyć się nawet o 1-1,5cm, w związku z czym wkładka wewnętrzna buta powinna być dłuższa od najdłuższego palca w większej stopie o 1-1,5cm. Wybieramy buty z szerokim zakresem regulacji wysokości podbicia, z szerokością przodostopia dostosowaną do objętości przodostopia wraz z ewentualnymi zniekształceniami palców. Buty należy przymierzyć i sprawdzić czy czujemy się w nich komfortowo.
  2. Wyściółka – amortyzująca wstrząsy w strategicznych miejscach – pod piętą i przodostopiem. W razie stwierdzonych wad stóp warto wykonać indywidualną wkładkę ortopedyczną, poprawiającą biomechanikę stóp.
  3. Sztywny zapiętek zapewniający stabilizację pięty, zwłaszcza dla osób biegających w terenie,
  4. Lekki, przewiewny materiał zapewniający wentylację, dla biegających w terenie – odporny na przemoczenie,
  5. Podeszwa odporna na ścieranie i deformację, z ewentualnymi elementami amortyzującymi, z wysokością drop’u zaleconą przez podologa lub fizjoterapeutę.

Pozostałe aspekty doboru obuwia są sprawą indywidualną i wynikają z kompleksowej diagnostyki podologicznej.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line