Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Paluchy koślawe


paluchy-koslawe.jpg

Haluks (paluch koślawy) jest najczęściej spotykanym zniekształceniem w obrębie stóp. Duży palec u stopy zaczyna wykrzywiać się w kierunku pozostałych palców, a na przyśrodkowej stronie przodostopia wykształca się bolesne uwypuklenie. Wystająca kostka często wchodzi w konflikt z obuwiem, powodując ból i utrudniając chodzenie.

Skąd się biorą haluksy?

Do możliwych przyczyn powstawania haluksów zalicza się:

Paluchy koślawe występują częściej u kobiet niż u mężczyzn – jest to związane z odmienną gospodarką hormonalną wpływająca na stan więzadeł u kobiet, delikatniejszą budową kobiecej stopy, okresami ciąży oraz noszeniem butów na wysokim obcasie.

Jak trwale skorygować haluksy?

Zabieg operacyjny jest jedyną skuteczną metodą trwałej korekcji haluksów. Wynika to z faktu, że paluch koślawy jest deformacją polegającą na zmianie ustawienia pierwszej kości śródstopia. Pierwsza kość śródstopia oddala się od drugiej (stopa ulega poszerzeniu). Ponadto pierwsza kość śródstopia często ulega uniesieniu w górę. Skutkiem tego jest przeniesienie nacisków na sąsiednie kości śródstopia (drugą i trzecią). Na środku podeszwy z przodu stopy można wtedy zaobserwować bolesne zgrubienia. Aby trwale zniwelować haluksy, trzeba zmienić ustawienie kości – może to zrobić jedynie chirurg podczas operacji.

Czy można spowolnić rozwój haluksów?

Aby uniknąć lub zapobiec narastaniu deformacji, należy dbać o dobrą kondycję stóp poprzez:

Paluchy koślawe u dzieci – co robić?

Koślawość paluchów u dzieci jest najczęściej związana z wiotkością więzadeł i/lub nieprawidłowym wzorcem chodu powodującym nadmierne obciążanie przyśrodkowej części stopy. Aby znaleźć konkretną przyczynę, wskazane jest przeprowadzenie badania stóp oraz globalnej oceny postawy ciała dziecka. Czasami konieczna jest konsultacja z ortopedą. Dzięki odpowiednio wcześnie wdrożonej terapii możemy zmniejszyć stopień przeciążeń oddziałujących na pierwszą kość śródstopia i paluch, spowalniając progres deformacji.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line