Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Onycholiza - choroba paznokci. Przyczyny, objawy, leczenie


onycholiza-przyczyny-objawy-leczenie.jpg

Jednym z dość powszechnych schorzeń paznokci jest onycholiza polegająca na odklejeniu się płytki paznokcia od łożyska. Opisywana przypadłość dotyczy zarówno paznokci u dłoni, jak i u stóp. Choroba ta jest zwykle bezbolesna i sprawia, że paznokcie wyglądają mało estetycznie. Jednak nie powinna być lekceważona, ponieważ pod odklejoną płytką może rozwijać się grzybica lub stan zapalny. Warto więc dowiedzieć się, co to jest onycholiza, jakie są jej objawy, przyczyny, rodzaje, a także najlepsze metody leczenia.

Onycholiza co to jest? - ogólne informacje

Jest to schorzenie paznokci polegające na utracie anatomicznej integralności pomiędzy płytką paznokciową (u palców dłoni lub stóp) a leżącym pod nią łożyskiem paznokcia. Może mieć różne przyczyny. Wyróżnia się kilka rodzajów onycholizy i w zależności od tego dostosowuje się metody leczenia. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów zaleca się konsultacje u podologa, by nie doprowadzić do pogłębiania zmiany. Samodzielne próby pozbycia się onycholizy mogą doprowadzić do jej pogłębienia.

Onycholiza objawy

Początkowe stadium choroby może być trudne do zauważenia. Jednak pierwszym widocznym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest pojawienie się białego zabarwienia wzdłuż wolnego brzegu paznokcia lub wzdłuż jego boków. W przebiegu onycholizy dochodzi do odwarstwienia się płytki paznokcia, pod którą może zbierać się powietrze, zanieczyszczenia, bądź też złuszczająca się keratyna z płytki. W związku z czym paznokcie ulegają przebarwieniu - stają się białe, zaś gdy dochodzi do zakażenia (co może nastąpić w późniejszym etapie choroby), to ich kolor zmienia się na żółty, szary, a nawet zielony, gdyż powstała kieszonka jest idealnym miejscem do rozwinięcia się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Ponadto w takim miejscu może dochodzić do hiperaktozy łożyska, czyli do jego pogrubienia i zrogowacenia.

Onycholiza przyczyny

Choroba ta może mieć różne podłoże. Wśród najczęstszych przyczyn onycholizy wyróżnia się:

Rodzaje onycholizy

Z uwagi na różne przyczyny odwarstwienia płytki paznokcia wyróżnia się 3 rodzaje onycholizy:

 Zobacz także: czym zajmuje się podolog? 

Onycholiza jak leczyć - najlepsze metody leczenia

Onycholiza leczenie to wieloaspektowe zagadnienie, ponieważ dobór odpowiedniej metody jest zależny od przyczyn wystąpienia schorzenia. Chodzi nie tylko o zatrzymanie rozwoju choroby, ale również wyeliminowania czynnika, który ją powoduje.

W przypadku onycholizy należy obciąć paznokcia zmienionego chorobowo aż do zdrowego paznokcia przyklejonego do łożyska, następnie należy to miejsce oczyścić oraz zalecić preparat do regeneracji łożyska. Czas trwania odrostu zdrowej płytki uwarunkowany jest od indywidualnego tempa wzrostu paznokcia. Ważne jest wyeliminowanie czynników, które wywołują powstawanie onycholiza, np. za ciasnych butów.

Onycholiza - jak zapobiegać

Odpowiednia profilaktyka pozwala zapobiec pojawieniu się onycholizy. Co należy robić?

Zauważyłeś u siebie objawy onycholizy? W Podomedicol doświadczeni podolodzy pomogą Ci skutecznie uporać się z onycholizą! Zapraszamy na darmowe konsultacje! 

 

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line