Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Modzele - czym są i jak się ich pozbyć?


modzele-na-stopach.jpg

Niejedna osoba zastanawia się, co to są modzele. To nic innego, jak płaskie, bezbolesne zmiany rogowe, które najczęściej pojawiają się na stopach. W początkowym stadium zwykle nie wywołują wielkiego dyskomfortu, jednak wszystko może zmienić się w czasie. Nieusuwane, bardzo często są źródłem wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą spowodować trudności związane ze swobodnym przemieszczaniem się, a nawet doborem obuwia. Właśnie dlatego po zauważeniu niepokojących zmian warto udać się do specjalisty podologa. Im szybciej rozpoczniemy terapię, tym lepiej. Poniżej umieszczono zbiór praktycznych porad, które z pewnością okażą się przydatne.

Co to są modzele?

Modzele na stopach to powszechna dolegliwość. Nie jest ona groźna, jednak bagatelizowana może spowodować dolegliwości bólowe oraz dyskomfort. Opisywane modzele częściej pojawiają się u kobiet, które noszą buty na wysokim obcasie, jednak nie jest to regułą. Na uwagę zasługuje fakt, że przyczyn powstawania modzeli jest wiele, a więc każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Powstają one w wyniku deformacji kostnej stóp, a także w momencie długotrwałego ucisku, czyli w miejscach przeciążenia. Warto dodać, że modzele różnią się od odcisków.

Jak wyglądają modzele?

Rozpoznanie tego rodzaju zmian nie powinno przysporzyć żadnych trudności, ponieważ są one wyjątkowo charakterystyczne. To twarde w dotyku wybrzuszenia, które występują zazwyczaj w żółtym kolorze. Zazwyczaj są duże i mają owalny lub okrągły kształt o gładkiej powierzchni i niewyraźnych granicach. Trzeba podkreślić, że modzele są wyczuwalne zwłaszcza podczas chodzenia. Interesującym faktem jest to, że tworzą się nie tylko na stopach, ale również dłoniach. Najczęściej jednak powstają na podeszwie stopy, opuszkach palców czy główkach kości śródstopia.

Modzele a odciski: różnice

Czym różnią się odciski od modzeli? Odciski charakteryzują się wyraźnie odgraniczonym obszarem, mają w środkowej części wyczuwalny rogowy czop, nazywany rdzeniem. Rogowy czop ma zazwyczaj kształt stożka, a jego wierzchołek może wnikać do głębszych warstw skóry, zwłaszcza podczas dalszego ucisku i tarcia, naciskać na zakończenia nerwowe i wywoływać ostry ból podczas chodzenia. Modzele nie mają korzenia i nie wywołują bólu. Odciski są najczęściej małymi zgrubieniami z jądrem w środku, natomiast modzele są zdecydowanie większe.

Przyczyny powstawania modzeli

Mogłoby się wydawać, że modzele na stopie są wynikiem źle dopasowanego obuwia. Nie zawsze tak jest! Przyczyn powstawania modzeli jest więcej, a więc dobrze się z nimi zapoznać. Dotyczy to w szczególności osób, które borykają się z różnego typu dolegliwościami objawiającymi się nieprawidłowościami występującymi w obrębie kończyn dolnych.

Oprócz przyczyn związanych z obuwiem, takich jak:

Wyróżnia się również przyczyny związane z chorobami, takimi jak:

Modzele - do jakiego specjalisty się udać?

Najlepszym wyborem jest godny polecenia podolog. Usuwanie modzeli w warunkach domowych zwykle nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Podomedicol – gabinet podologiczny w Krakowie oferuje usługę usuwania modzeli w sposób profesjonalny, a zarazem bezbolesny, a więc nie trzeba obawiać się tego zabiegu. Specjalista usuwa je za pomocą skalpela, a następnie wygładza frezem – szybko, bezboleśnie, już na pierwszej wizycie.

Kiedy udać się do specjalisty?

Nie zawsze można pozbyć się modzeli domowymi sposobami. Bywa tak, że jest to bardzo czasochłonne, a zarazem uciążliwe zadanie. Profesjonalne usuwanie modzeli z pomocą podologa wydaje się być najrozsądniejszą opcją, jeśli zmiany są rozległe. Nie należy czekać, aż zaczną one stanowić źródło bólu lub dyskomfortu. Najlepiej udać się do podologa już na wczesnym etapie pojawienia się modzeli.

Zobacz także: jak wyleczyć wrastające paznokcie.

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli?

Wszystko zależy od przyczyny ich powstawiania. Podstawą jest jednak to, aby zainwestować w zdrowotne, wygodne obuwie, które będzie w stu procentach dopasowane do stopy. Świetną opcją wydaje się być również indywidualna wkładka ortopedyczna, która przywraca prawidłowe ułożenie stopy i jej prawidłową biomechanikę. Warto wybierać wygodne obuwie na płaskim obcasie oraz skarpety i rajstopy wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Powinno się także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu stóp, np. za pomocą kremów. Profilaktycznie zaleca się regularne wizyty kontrolne w gabinecie podologicznym i wykonywanie pedicure leczniczego – podstawowego zabiegu podologicznego. 

Zapraszamy na darmowe konsultacje podologiczne! 

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line