Grzybica paznokci u cukrzyka

Osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na wystąpienie grzybicy paznokci i skóry stóp. Częstsze zachorowania na grzybicę obserwuje się u osób z niewyrównaną cukrzycą, u których dochodzi do gwałtownych zmian poziomu glukozy we krwi. Większe ryzyko rozwoju grzybicy paznokci wynika głównie z zaburzeń immunologicznych, uszkodzeń nerwów obwodowych, upośledzenia ukrwienia oraz wtórnych deformacji stopy. Stopę cukrzyka cechuje łatwość zakażenia i niewydolność naturalnych mechanizmów walki z infekcjami, w tym z grzybicą stóp. W gabinecie Podomedicol w Krakowie oferujemy profesjonalną pielęgnację stopy cukrzycowej oraz skuteczne leczenie grzybicy paznokci.

Przyczyny grzybicy paznokci u stóp

Infekcja i łatwe rozprzestrzenianie się grzybicy stóp na paznokcie u osoby chorej na cukrzycę może wynikać z:

 • zaburzeń mechanizmów obronnych:
  • chemotaksji czyli napływania komórek odpornościowych w miejsce zakażenia grzybicą,
  • fagocytozy czyli pochłaniania strzępków grzyba przez leukocyty,
 • delikatnej i wrażliwej skóry podatnej na uszkodzenia,
 • nabytego płaskostopia i zniekształceń palców stopy – powoduje to konflikt skóry lub paznokcia z obuwiem i powstawanie mikrourazów będących wrotami zakażenia,
 • błędów pielęgnacyjnych:
  • obcinanie płytki paznokciowej po bokach lub zbyt głębokie wycięcie płytki – często związane z zaburzeniami czucia w przebiegu polineuropatii cukrzycowej,
  • pozostawianie wilgotnych, nieosuszonych stóp po kąpieli,
  • stosowanie środków drażniących skórę i długiego moczenia stóp.

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci na stopach cukrzyka może mieć cięższy przebieg. Paznokcie zainfekowane grzybicą zmieniają zabarwienie na żółtoszare, stają się pogrubiałe, pofałdowane i łamliwe. Grzybica paznokci może prowadzić do ukruszenia się płytki lub oddzielenia paznokcia od macierzy. Jest to bardzo nieestetyczny problem. Dodatkowo mikrourazy tkanek miękkich zwiększają ryzyko wnikania innych drobnoustrojów (np. bakterii).

Leczenie grzybicy paznokci u cukrzyka

W naszym gabinecie w Krakowie prowadzimy profesjonalne i skuteczne leczenie grzybicy paznokci. Terapia powinna być jak najmniej inwazyjna i nie powodować dalszych uszkodzeń tkanek. Jedną z nowoczesnych metod leczenia grzybicy paznokci jest naświetlanie płytki paznokciowej wiązką lasera. Leczenie grzybicy czasem uzupełnia się specjalnymi kremami antygrzybiczymi lub doustnym podaniem leków.

Leczenie wymaga od Pacjenta cierpliwości – całkowite wyleczenie następuje wtedy, gdy paznokieć odrośnie na pełną długość bez oznak grzybicy. Trwa to z reguły około 10-12 miesięcy.

Noszone obuwie powinno zostać odkażone w specjalnym urządzeniu do dezynfekcji. Buty dla cukrzyka (cholewka) powinny być wykonane z naturalnej skóry lub przewiewnych miękkich materiałów. Pozwoli to swobodnie pomieścić stopę wraz z palcami i stworzyć suche środowisko sprzyjające leczeniu grzybicy paznokci.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2018