Aleja Kijowska 22 | 534 572 440
biuro.podomedicol@gmail.com
Mogilska 69a | 788 007 740
centrummedyczne.podomedicol@gmail.com

Badanie mykologiczne wykonuje się celem potwierdzenia lub wykluczenia infekcji grzybiczej w obrębie stóp. Badanie mykologiczne umożliwia precyzyjną diagnostykę, zarówno w kierunku grzybicy paznokci, jak i grzybicy skóry między palcami. Wyniki badania mykologicznego pozwalają także dobrać odpowiedni lek do rodzaju grzyba, dzięki czemu proces leczenia grzybicy stóp ulega znacznemu skróceniu. Czasami jest to jedyna forma diagnostyki, która daje pewność właściwego rozpoznania schorzenia. 

Kiedy wykonuje się badanie mykologiczne?

Pierwsze objawy grzybicy paznokci nie zawsze są zauważane przez pacjentów. Często mówi się, że „grzybica nie boli”. Zaniedbanie problemu skutkuje dalszym rozwojem grzybicy. Zaawansowane stadia schorzenia są z reguły trudne do wyleczenia. Nie zawsze też ogólnie stosowane leki pozostają w pełni skuteczne, zwłaszcza w przypadku rzadkich i nietypowych rodzajów grzybów. Trudne w leczeniu mogą okazać się m.in. infekcje grzybicze przywiezione do Polski z krajów tropikalnych. 

Aby jak najszybciej pozbyć się grzybicy, konieczne jest ukierunkowanie leczenia na konkretny rodzaj grzyba. Służy temu badanie mykologiczne. Pozwala ono rozróżnić zakażenie drożdżakami od zakażenia dermatofitami lub innymi odmianami grzybów oraz dobrać odpowiedni lek.

Jak wygląda badanie mykologiczne?

Aby wykonać badanie mykologiczne, konieczne jest pobranie materiału w formie zeskrobin zakażonego grzybicą paznokcia lub zrogowaciałej skóry. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Podolog dobiera specjalny frez i delikatnie ściera tkankę zainfekowaną grzybicą. Pobrany materiał zostaje umieszczony w jałowym pojemniku, a następnie wysłany do laboratorium. Po miesiącu hodowli uzyskuje się wynik badania określający rodzaj grzyba, który zaatakował nasze paznokcie lub skórę. Wynik badania mykologicznego może uwzględniać również wykaz leków, na które badany rodzaj grzyba nie jest oporny. Umożliwia to precyzyjny dobór leku i podjęcie skutecznego leczenia grzybicy. Gdy nie wykryto obecności grzybów, badanie mykologiczne dla pewności powtarza się jeszcze minimum trzy razy.

Badanie mykologiczne – przygotowanie

Aby badanie mykologiczne było jak najbardziej wiarygodne, należy zastosować się do poniższych zaleceń:

  • na miesiąc przed planowanym badaniem należy odstawić wszystkie leki doustne, które miały za zadanie wyleczyć grzybicę,
  • na 2-3 tygodnie przed badaniem mykologicznym należy zrezygnować ze stosowanych miejscowo lakierów i kremów antygrzybicznych,
  • w dniu badania nie należy myć miejsca potencjalnie zainfekowanego grzybicą.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania mykologicznego. Badaniu może poddać się każda osoba z podejrzanymi zmianami na paznokciach czy skórze stóp. Badanie jest w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

Umów się na konsultację!
Proces leczenia rozpoczynamy od konsultacji, w trakcie której diagnozujemy problem, z jakim zmaga się pacjent i ustalamy dalszy plan terapii.
Nasze placówki:
logo

Podomedicol - gabinet podologiczny

Aleja Kijowska 22 30-079 Kraków
  • 534 572 440
  • 12 359 55 51
  • biuro.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line

Podomedicol Centrum Medyczne

ul. Mogilska 69a 31-516 Kraków
  • 788 007 740
  • 12 357 47 64
  • centrummedyczne.podomedicol@gmail.com
Rejestracja on-line